Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Prissättning

Produkter
(logga in för att koppla)

pod

Medlem
Undrar hur mycket jag skall ta för ett fotografi av storlek 30x40. Inkluderat eventuell efterbehandling, komponering samt tryck. Skall sälja enstaka bilder. Skulle vara roligt att höra vad ni tycker är skäligt.
Mvh Jimmy
 
För enbart kopian tar jag 500kr.

Då förutsätter jag att jag redan tagit betalt för själva fotograferingen.

Tex. Fotografering inklusive en 30x40 kopia tar jag 1100kr för.

Detta gäller vid porträttfotografering.

/Patrik
 
jag säljer konstfoto, alltså inte på uppdrag och tar 1100kr för inramade fotografier i A4 storlek.. om fotot ingår i serie om tex tre bilder tar jag 2400kr för alla tre med ram..lite mängdrabatt alltså:) www.arvasen.se
 
ANNONS
Götaplatsens Foto