Annons

Rapplig kvalitét dng jämfört med jpg vid preview.

Produkter
(logga in för att koppla)

ThomasM

Aktiv medlem
Har precis införskaffat mig en systemare och är fortfarande i lärostadiet.
Började köra RAW+ igår och när jag förde över bilderna till datorn blev jag lite förbryllad. Förde över bilderna med hjälp av Lightroom 4.1 och tyckte dng-filerna såg lite mysko ut. Tog upp bilderna i Acdsee 4 och det finns helt klart en skillnad mellan dng och jpg.

Öppnar jag däremot bilden via Bridge eller PS så ser bilderna ok ut. Är detta något man får leva med i LR eller? Känns som om LR får duga till import endast om det inte är nån inställning jag missat. :)

Bifogar några screenshoots.

DNG


JPG


DNG


JPG
 
En RAW-fil måste "tolkas", och det är upp till varje programvara att göra sin tolkning. Det finns inget rätt eller fel, bara olika sätt. Olika programvaror har olika standardinställningar. Med LR kan du t.ex. justera massor av parametrar, och du kan spara en inställning som passar merparten av dina bilder som en ny standard i LR.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto