Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Rengöra linsen

Produkter
(logga in för att koppla)

micke_j

Aktiv medlem
Hej,

Linsen på min digitalkamera blir jättelätt dammig och lite smutsig. Jag brukar blåsa så att lite damm försvinner, men det är mkt kvar. Vilket är det bästa sättet att rengöra den på? Har även använt mig av tops ngn gång, har funkat bra.

Men även om linsen är lite skitig så brukar inte detta märkas i bilderna, gör det inget om det är lite damm där?
 
Jag brukar använda en mjuk duk. Alltså en sån man får med när man köper glasögon. Dom kan nog sälja en separat till dig för ca 10kr, bra att ha i fotoväskan.
 
Skona Microfiberduk. Kostar visserligen runt förtio kronor i ICAbutiken, men är suverän på att ta bort damm och fingeravtryck.
Går dessutom att tvätta.
 
ANNONS