Annons

Skarpt landskapsobjektiv

Produkter
(logga in för att koppla)
Kan nämna att om jag framkallar förstoringar är det oftast 20x30 eller möjligtvis 30x45 som jag väljer. Men visst skulle det vara kul om man får en riktigt riktigt bra bild att förstora till 40x60 eller liknande. Jag använder oftast stativ till landskap. Kanske klarar jag mig med den skärpa jag får ut av mitt 18-135. Dessutom har ju D7000 spegeluppfällning vilket jag saknat tidigare.
 
Jag tycker du kan börja med objektivet du har nu, tycker du inte att det duger eller att du vill ha någon brännvidd det inte klarar av så kan du komplettera med det då.

Sen är det ju t.ex. en fråga om hur du efterbehandlar dina bilder och så, gör du inget större med dem nu kan det löna sig mycket mer att du lär dig göra det bra innan du köper nya objektiv.
 
Vill du inte ha vidare än ca 18mm så kan jag rekomendera Nikons 16-35:a
Funkar ju dessutom på fx format om du vill gå över på det i framtiden.

/Magnus
 
Jag håller helt med dig Robert att antalet pixlar bara är intressant om man tänker göra galet stora framkallningar. Sysslar man med landskapsfotografering för sitt eget höga nöjes skull, så räcker det 18-135 mm objektiv väldigt långt och väl. Har man högre ambitioner än så, bör man tänka igenom sina kamera/objektivval en och två gånger. Dock, så bör väl poängteras, att ju större en framkallning är desto längre bort måste man vara för att se allt, dvs mindre skavanker och smärre oskärpa syns inte lika lätt. Och så vitt jag förstått med seriös landskapsfotografering så vill man gärna göra de här galet stora framkallningarna och titta på detaljerna på nära håll.

Ang Tokina 11-16mm så tog jag bra Ken för att han skriver roligt och är publikvänlig. Jag kan även rekommendera följande Youtube-kanal som drivs av en professionell landskapsfotograf som har en hel genomgång av alla (!) konsumentobjektiv under lupp (riktiga testbilder och kommentarer om byggkvalitet och känsla)
http://www.youtube.com/user/QQQQcon
Även hans rekommendation är Tokina 11-16mm.

Tack för länken, den var helt otrolig och bör ses av alla.
Men du, inte var det den Tokinan han rekommenderade för landskapsfoto. Han rekommenderade faktiskt Tokina 12-24 vilken även jag har och kan intyga är helt fantastisk. 11-16 objektivet är ljusstarkare för den som behöver detta, men alldeles för trång för min smak.
Mvh
JB
 
ANNONS
Götaplatsens Foto