Annons

Vilket grafikkort

Produkter
(logga in för att koppla)
Vad man ska använda det till för program ställer olika krav på korten.
Vad får det kosta ?
vilken pc skall det matcha ?

Roger
 
Välj ett utan fläkt, jag fick nästan tinnitus av mitt. Skall du inte spela de allra fräckaste spelen klarar du dig med ett ganska enkelt grafikkort. Sedan finns det ett par olika kontakter på moderkortet för grafikkort så kolla upp om du skall ha PCI, AGP eller PCI-express. Vad har du för budget?


Johan
 
Hej Susanna,
Jag förutsätter att du vet vilken typ av kort som stöds av din dator/ditt moderkort (gammal – PCI, nyare - AGP eller senaste - PCI-E) tänk på att vissa kort kräver två lediga kortplatser i datorn. Vissa kort kräver också en eller två extra strömkontakter (från nätaggregatet, 4-pins ofta gul/svart/röda).

Det finns två stora grafikprocessorstillverkare, ATI och nVidia och en uppsjö av grafikkortstillverkare som använder sig av dessa. Spelkort heter något med Radeon (ATI) eller GeForce (nVidia) och "proffskort" FireGL (ATI) och Quadro (nVidia). Det är antagligen den första klassen du skall titta på om du inte är rik som ett troll ; )

Finns egentligen 4 större saker som skiljer korten,
* Typ av processor (kolla länkarna nedan).
* Storlek på minnet (ofta 128 Mb-1024 Mb).
* In och utgångar (vill du kunna koppla datorn till TVn, videon, flera skärmar,…?).
* Aktiv eller passiv kylning (enklare processorer och minnen kräver endast ett flänspaket dvs inga rörliga delar, de flesta har dock en fläkt som kan börja låta med tiden när damm fastnar om man inte gör rent emellanåt).
Har du Windows XP så brukar det inte vara kompabilitetsproblem med drivrutiner till korten, men med äldre system så kan det vara ett problem. Utöver detta så kan man kolla på vilka hastigheter processorerna och minnen har och om de kan öveklockas lätt, men det är antagligen överkurs.

Som vanligt när man köper datorkomponenter så är det ingen investering, lägg så mycket du har samvete till. För runt tusenlappen får du ett kort som klarar de flesta applikationer idag. För runt 2000-3000 får du ett som klarar spel, 3d-program och videoredigering.

Mer läsning:
http://www.tomshardware.se/grafikkort/20060807/
&
http://www.tomshardware.com/2006/09/26/the_best_gaming_video_cards_for_the_money/
 
Läs vad Kajsa skriver...Vilket kort som helst för 700 kr utan fläkt funkar alldeles utmärkt. Det är mer en fråga om det ska vara PCI, AGP eller PCI-E

Asus, PNY eller ATI t.ex.

128 eller 256Mb räcker långt i minnesväg.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto