Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.
Plusmedlemskap kostar 349 kr per år
Klotterplanket
Bli medlem i gruppen för att skriva
Stenberg hittar ni enklast på att han kommer vara nysminkad på Öland!!! Varför? "Because he's worth it"... hahahahaha
Det vet jag från mycket säkra källor... :-D
Så nog tusan vill vi se bilder från Öland sedan....!
/Oscar
Jag vill passa på att önska er en trevlig påsk!
/Tomas
// Tobbe
// Tobbe
Lindahl och Randén: Var kommer ni bo ngnstans? Vi har inkvartering på vandrarhemmet i Ottenby under hela helgen.
// Daniel
/Henrik
// Daniel
Du vet inte på vilket avstånd jag har skjutit mina bockar!,och du vet inte hur jag är klädd heller!
När jag var som mest extrem i min ungdom då var det kortbyxor och tshirt bara som gällde!,alltså barbent och barfota i skogen,då kan jag lova dig att man är ljudlös i skogen!
Och då hade jag ren skog bara att jaga på,inte ens ett hygge.
Och för att plussa på lite mer så kan man använda lite coverscents som tex rävurin ingen nackdel om det är lite kinkigt.
/Kenneth
hyrgömsle, eget gömsle, kamotält, kamonät kamobyxor, kamojacka, kamohatt, kamoskydd på 500:n...vad är skillnaden???
Det är väl ändå bildskapandet som räknas? Har du allt som står här ovan o ändå inte har fantasin att skapa bilder har det väl ingen betydelse? Eller?;)))
Naturligtvis är bedriften i sig mycket värd, vilket jag tror de flesta som diskuterar här tycker. Visst är det ju väldigt trevligt att, t.ex., med sin egen kännedom och under en lång tid luska fram djurets vanor och sedan lurpassa vid viltväxeln.
Att under ett par timmars ansmygning till slut vara inom skotthåll (oavsett vapen) är precis lika givande. En känsla av tillfredsställande helt enkelt.
Likaså tycker jag det är väldigt tillfredsställande att under x antal timmar/dagar vänta ut ett djur/fågel i tältet. Jag har själv inget lyxboende i skogen för tillfället (det är enklare tält med camonät just nu), men det kommer jag att skaffa mig i framtiden.
Sen kan man ju tycka att det inte är speciellt "hårt" där inne i stugvärmen, men berätta gärna för mig hur många du känner som kan sitta blixtstilla under flera timmar när kvicksilvret krupit under -30'C =) Jag kan säga att vid dessa temperaturer sitter iaf inte jag mer än 2-3timmar. Fungerar bra på våra vanliga djur, men de lite mer skygga djuren kräver ofta att man kommer till gömslet kvällen innan.
Jag tycker som sagt själv att det skall vara lite utmaning, men det beror nog på att jag, precis som du, värdesätter tillvägagångssättet lika mycket som resultatet. Men jag har, som sagt, själv inget emot lyxgömslen. Däremot tror jag inte att jag skulle bli speciellt nöjd om jag for till Finland och hyrde ett gömsle med 90% chans till skott. Upplevelsen skulle naturligtvis vara kul, men bristen på utmaning skulle ta udden av bildernas värde.
Sen tycker jag vi utelämnar jaktformerna här. Det slutar aldrig väl i detta forum ;)
/Tomas
Nej, jag har väl inget emot att folk sitter i gömslen och fotar egentligen,men det är inget som intresserar mig.
Var och en blir salig på sin tro!
Tycker dock att den där gömsle industrin i finland inte är så snygg och att många inom naturfoto ska ha pengar för allt, är lite konstigt.
Men egentligen bottnar det väl i att jag tycker det ska vara en bedrift,man ska få kämpa litet för bilderna,mäta sina sinnen mot viltet och försöka överlista dom på lika villkor,det är du mot honom och han har alla fördelar på sin sida,det enda du har är din större hjärna.
Men det är väl jägaren i mig som tänker så,bockjakt har varit min passion och då smyg,lock och vakjakt,du mot viltet!
Det är det som intresserar mig iaf.
Det är ju lite annat än att sitta i en varmbonad,lufttät koja med 10 meter långt avvittringsrör uppe i luften.
Sen om bilden/slutresultatet är det enda som betyder något som en del resonerar så är ju allting tillåtet,då spelar det ju ingen roll hur du har fått dina bilder.
/Kenneth
Tycker du gömsle är OK om det inte förekommer någon åtling vid gömslet?
Ligg nu inte bara o lata dig på stranden för vi vill se många bilder på Thailändska fåglar o djur från dig när du kommer hem :))
Ha det så skönt i värmen...
//Marie
Vi hörs Lars-Göran
mvh micke