Annons

Klotterplanket


Bli medlem i gruppen för att skriva
Föregående 1 ... 42 43 44 ... 94 Nästa 
Mikael Pettersen för 15 år sedan sedan
Torsdagen den 9 december sänder MITT-I-NATUREN hela programmet från ett besök hemma hos fågelfotografen Brutus Östling. SVT 1 kl. 20.oo. Repris lördag 11 december SVT 1 kl. 8.oo
/micke
Roger Petersson (DGA)
Roger Petersson (DGA) för 15 år sedan sedan
Nu till en annan sak, Kul att det int finns någon okommenterad bild i detta forum. Gött jobbat :=)

Roger
Taiga
Taiga för 15 år sedan sedan
Ja Terje Sylte har suveräna bilder på Mård och annat, såg ett TV program om honom och hans Mårdprojekt för en tid sen.

L-G
Birdman
Birdman för 15 år sedan sedan
Bra tips, L-G! Kungen av Mård (Sylte alltså) har en riktigt bra blogg med många fina bilder. Trevlig är han också...råkade på honom på Svalbard i somras :-)

// Daniel
Taiga
Taiga för 15 år sedan sedan
Här ett tips om en intressant blogg med många riktigt bra bilder.
http://terjesylte.blogspot.com/

Intressant länk du tipsade om Daniel.

Ha de gott
Lars-Göran
Birdman
Birdman för 15 år sedan sedan
Vill tipsa om en rätt intressant engelsk naturfotoblogg. Det är Niall Benvie, Paul Harcourt Davies och Andrew Parkinson som skriver om sina bilder och naturen i stort.

http://imagesfromtheedge.com/blog/

Have a good time reading...
Magnus Persson
Magnus Persson för 15 år sedan sedan
Ett stort grattis till lollo för veckans bild hos Terje, bilden är helt underbar.

http://terjehelleso.wordpress.com/2010/11/17/veckans-bild-15-21-november-2010/
Magnus Persson
Magnus Persson för 15 år sedan sedan
Musik som sticker ut och som man inte tröttnar på! Gruppen Spock’s Beard har alltid varit ett band som jag återkommer till. Denna låt Edge Of The In-Between är ett lysande exempel där musiken och sång med en bra text finner en harmoni, låten växer där kreativiteten inom musikerna finns, Till en början låter det ganska traditionellt men lyssna vidare……Lysande låtskrivare och enormt duktiga musiker. Låten är lång men ta er tid att lyssna på den, jag lovar ni som inte gillar den ge den en chans, kanske den växer till att ni gillar den till slut? lyssna på helheten, lyssna på alla detaljer. Personligen tycker jag det är en underbar låt….

http://www.youtube.com/watch?v=UYc0I_RRKt4&feature=player_embedded#!
Mikael Pettersen för 15 år sedan sedan
från och med i dag och 10 dagar framåt är jag bortrest!
önskar alla massor av fototur i kylan!
mvh micke
Magnus Persson
Magnus Persson för 15 år sedan sedan
Verkligen tjusiga bilder L-G

Vill även passa på att tacka alla ni som läser detta och var med och arrangerade och arbetade med vårgårda naturfotofestival, vilket oerhört fantastiskt arbete att genomföra festivalen som blev succé. Mycket bra föreläsningar och väldigt hög kvallitet på bildutställningarna i år.
Roger Petersson (DGA)
Roger Petersson (DGA) för 15 år sedan sedan
Japp underbara bilder L-G // SKÅL
Carpe H Diem
Carpe H Diem för 15 år sedan sedan
Tack för tipset L-G helt underbara bilder, riktigt njutbart,,
Taiga
Taiga för 15 år sedan sedan
Tjena
Här en länk med en mycket duktig fotograf i mina ögon sett.Hoppas ni låter er inspireras av den i höstmörkret. http://www.zacekfoto.ee/?cat=1

Mvh
Lars-Göran
Mikael Pettersen för 15 år sedan sedan
trevligt med positiva tips och inlägg i planket!
Hans Strands bilder är verkligen nåt extra och henriks randens björnbild är mycke njutbar!
/micke
Birdman
Birdman för 15 år sedan sedan
Har öppnat en diskussionstråd om FS och naturfoto:

http://www.fotosidan.se/forum/showthread.php?t=127083

Skriv gärna vad ni tycker och tänker, men håll det sansat...

// D
Carpe H Diem
Carpe H Diem för 15 år sedan sedan
Jag håller med dig fullständigt Magnus P, en av de bästa bilder på björn jag sett överhuvudtaget, värd sitt pris på Terjes blogg, där även Terjes text är värd sin läsning i guld,,
Magnus Persson
Magnus Persson för 15 år sedan sedan
På tal om bra bild! Har ni sett Henrik Rande'ns björnbild som blev veckans bild hos Terje! helt underbar!

http://terjehelleso.wordpress.com/2010/11/01/veckans-bild-1-7-november-2010/
Magnus Persson
Magnus Persson för 15 år sedan sedan
Jag tycker polen borde vara öppen för alla djurbilder, det strömmar inte in så många kraftigt datormanipulerade bilder precis! Den dagen det gör det borde det göras något åt det.

Tomas J och Magnus T
Det är fortfarande manipulation att dubbelexponera i datorn, eftersom här handlar om bildbehandling i efterhand. Nej tack jag är fotograf och inte en bildbehandlare, jag gör bilden i kameran i stället.

Jätte kul att det gick bra för Hans Strand men ännu roligare att Tommy Vikars fått uppmärksamhet, en otroligt duktig fotograf.
Taiga
Taiga för 15 år sedan sedan
Såg att Tommy Vikars som tidigare var medlem här på fs har fått en del utmärkelser i GDT :s fototävling, kul !

L-G
Birdman
Birdman för 15 år sedan sedan
Tror även att detta drunknade i inflödet igår:

European Wildlife photographer of the Year 2010 har utsatts av tyska GDT. Minst sagt inspirerande bilder.

http://www.gdtfoto.de/content.php?siteloc=412

Hans Strand utsedd vinnare i gruppen "Natures studio". Kul...grattis till Hans! Borde dock vara mer svenskar på vinnande platser i olika fototävlingar...

// Daniel
Föregående 1 ... 42 43 44 ... 94 Nästa 
ANNONS
Götaplatsens Foto