Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.
Plusmedlemskap kostar 349 kr per år
Klotterplanket
Bli medlem i gruppen för att skriva
Mvh/Barbro
avancerad matte: 9 pers kommenterar 10 bilder var
alternativ: 18 pers kommenterar 5 bilder var
vi är 2245 medlemmar i den här gruppen så det borde vi väl kunna fixa
:)
jag har betat av ca 50 stycken nu och det är riktigt spännande och roligt att behöva tänka till lite extra kring bilder som inte är alldeles självklara vid första anblicken.
:)
/Margita
Det är aldrig skoj att någon talar om att de kan förbättras men det är just det - det kan förbättras .... jag brukar försöka tänka så när någon vill ha mina bilder på nåt annat sätt och även tänka på att detta är vad denna personen tycker.
Det är kanon när man får förslag på vad man kan göra - men det blir inte bra om någon bara säger att det inte är bra...
Nu ska jag nog kommentera nån bild eftesom det fanns en del som inte fått nån kommentar ...
så ser någon av mina bilder,ge kritik,det tåla jag
jag brukar skriva ris o ros på allt kan göra bildkvalite och kompen bättre och det vill verkligen ha
Jag personligen lägger ju bara upp bilder i syftet att få kritik för att jag såklart vill bli en bättre fotograf!
Tyvärr är det ju tack vare såna här personer som Lars länkar till som gör att man knappt vågar kritisera något!! Sen kommer hämndkommentarer oxå!
Vissa är verkligen på sandlådenivå här!
Iaf så får ni mer än gärna gå in och ge kritik på mina bilder, ingen blir gladare än jag =)
http://www.fotosidan.se/gallery/viewpic.htm/2311819.htm
http://www.fotosidan.se/gallery/viewpic.htm/2296905.htm
Jag ska försöka akta mig för det i framtiden. Men visst är det väl märkligt att man lägger ut bilder här för kritik och inte tål det minsta av den varan utan går i vilt försvar? Synnerligen otrevligt anser jag och sådant hotar verkligen att förstöra stämningen här. Man ska kunna ta emot kritik av en bild utan att ta det personligt anser jag. Det är ju bilden som kritiseras, inget annat. Men när fotografen går i försvarsställning och till och med till personangrepp, då har det väl gått snett här?
Jag uppfattar det som brott mot reglerna på FS och min slutsats blir då att man inte är mogen att lägga ut bilder för kritik då man tar det personligt istället för att ta det som det var menat: råd för att bilderna ska kunna bli bättre.
Jag har skrivit 2265 bildkommentarer och i många fall har min konstruktiva kritikstil uppskattats, men naturligtvis inte överallt. Dock är detta den enda person som varit otrevlig och gått till personangrepp.
När jag själv lägger in bilder och de inte fått någon kommentar efter ett par veckor så plockar jag bort den igen...och inser att den nog inte har så mycket att tillföra varken åt det bra eller dåliga hållet
Kan ju oxå vara en tanke för de som har okommenterade bilder som legat länge
/Margita
Anledningen varför jag gick med på denna sida var just att få kommentarer på bilderna så att jag kan lära mig mer och utveckla mina foton.
Både beröm och kritik är välkommet men helst vill man nog ha kommentarer på hur man skulle kunna gjort för att få bilden bättre och även vad man har gjort bra med sin bild.
För det är väl det denna sidan är till för eller?
/Patrik
Många drar sig för att kommentera de okommenterad bilderna därför att de inte är så bra och att man vågar inte ge kritik då den inte alltid tas emot av fotografen.
Jag tycker det hör till allmän hövlighet att svara på kommentaren, vara sig den har varit enbart ros eller det har varit en aning smolk i bägaren. Om inget annat kan man skriva "tack för kommentarerna".
Kanske har andra haft samma erfarenhet och slutat kommentera.
Jag är med i gruppen bl.a. för att bli inspirerat av andras fotografier och bidrar även själv med en bild från tid till annan, om jag har tagit en jag tycker är bra nog att dela med mig av.
Även om jag inte alltid är ense med den som har kommenterat mina alster, skriver jag i alla fall ett tack för besväret att kommentera.
Vet ni att det finns bilder publiserade 2009 bland de okommenterade??
Känns inte alls okej. Jag skulle känna mig väldigt ledsen om det hände med mig. Kanske skulle man stoppa möjligheten att lägga in bilder tills det blir nollat? Jag kanske är helt ute och cyklar.
VAD tycker Du?
//J
Nu ska jag gå in och kommentera minst 5 stycken okommenterade bilder och uppmanar er alla att göra detsamma. Kommentera !!
/ Marianne
Bildspel finns här:
http://www.photodex.com/share/TYS111
kommentarmall där man poängsatte tex.motiv, komposition ,färg bearbetning osv.
Lite tråkigt, men men skulle kanske bli lättare när det känns svårt att formulera ngt konkret.
Är själv dålig på att kommentera skall försöka bättra mig !
En magisk fotosommar önskar
/ Johan K
Nu ska vi se hur kritiken tåls :)!
Syns & hörs,
/Robin
http://www.youtube.com/watch?v=0mzR_MvvWR8
Gun-Inger
som kan berätta
att i går slog vädret om här i Hässleholm bortåt kväll.
Vi fick rimfrost av sällan skådat slag. Allt i naturen blev så overkligt men skönt som i en vacker dröm.
I dag har det snöat hela dagen tyvärr ingen rimfrost mer.