Natur med mest fåglar, blommor och makro. I övrigt allt som kan verka intressant.

Iakttagelser i skogen idag

Mulet med tjockt molntäcke, vindstilla och kylskåpstemperatur. Åkte ut en sväng i skogen på promenad, härligt. Terräng med sankmark här och där. Har följande iakttagelser att dela med mig. 

vattenspeglar utspridda

men det mesta var ju fastmark

viltstig i den mjuka granskogen

brutal närbild av granskog

klibbticka en saprotrof (nedbrytare) trädsvamp som startar som en gul klump. Innehåller inga kända vare sig nyttigheter eller farligheter

en något åldrad samling sidenticka, denna svamp när den är i fräschare ursprung används till mycket, innehåller antioxidanter (torkat pulver i te, skulle jag aldrig dricka) samt prebiotika för immunförsvaret, samt polysackarider för magen, allt enligt hälsokosttroende. I Japan har den använts mot cancer tillsammans med strålbehandling. 

harsyra, gott med någon enstaka, men i stor mängd kan oxalaterna ge magsjuka och värre - njurproblem. Sedan över till mänsklig påverkan i skogen

en funktionell grillplats med en helt egen estetik

här blev jag fotograferad

när jag fotograferade en matningsplats uppskattad av både bevingade och fyrfota

och 50 meter bort detta, inte utedass, men ett gömsle att skjuta djur på matningen. 

Inlagt 2025-03-11 12:09 | Läst 326 ggr. | Permalink
Erik Madsen 2025-03-11 13:00
Hej Stefan.
Det var många upplevelser som du delade med oss ​​här - underbart.
Jag har jo en speciell kärlek till motiver som nummer 9, 10, 11.
och 12.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Svar från Vibybo 2025-03-14 09:10
Hej Erik, tack så mycket!! Det är bara vad jag såg när jag parkerat bilen och gick in i skogen tills vägen tog slut.
syntax 2025-03-11 13:34
Fin promenad!
Första och andra bilden, och sedan viltstigen fägnar mitt öga mest.
Svar från Vibybo 2025-03-14 16:18
Tack så mycket Peter! Sitter hemma och inväntar värmen så hälsan återkommer.
Lena Holm 2025-03-11 20:47
När jag var i Skåne nyligen noterade jag att det var en hel del olika tickor på träden och mindes alla de olika varianter du brukar visa. Harsyran var vackert grön. Det är väl en vildsvinsåtel, där brukar en del duvor och annat också äta.
Hälsningar Lena
Svar från Vibybo 2025-03-14 16:32
Tack Lena! Det är väldigt bra tid just nu för tickor och andra trädsvampar, men hälsan gör att jag missar nästan hela säsongen. Så min kompis får inventera ensam. Det är inte den vanliga modellen att utfodra vildsvin/åtel i min trakt, de brukar vara grövre och inte ha de andra inslagen där, som saltstenen m.m. Men ska man skjuta grisarna, så är detta nog en rätt effektiv metod, de är inte helt lätta. Talade med en vildsvinsjägare/vilköttsäljare förra året, tydligen har den skånska vargstammarna decimerat grisbeståndet rejält.
gunte 2025-03-12 09:51
Fin med ödslig vildmark och dess innevånare..Trevliga speglingar i inledningen..
HaD/Gunte..
Svar från Vibybo 2025-03-14 16:40
Tack Gunte, det är en bit utanför bebyggelsen, där de borde byggt ut staden istället för i sumphålan med ständig risk för vattenskador.
ehrsa 2025-03-12 11:03
Snyggt med speglingarna, det ger ett extra djup i bilderna! Lite makaber känsla med att först mata djuren och samtidigt skjuta dom.. Men är det Vildsvin som jagas kanske, de i sin tur kan ju ställa till det speciellt för många 'odlare'.. Hälsn!
Svar från Vibybo 2025-03-14 16:45
Tack Jan! När det gäller vildsvin är det ena "hårdskjutna" rackare, inte helt ofarliga, och i en flock kan du bara få en, sen är alla borta i mörkret. Lättast att ta dem vid matning, men de skånska vargstammarna har decimerat dem mer än jägarna klarade.
Bjarne 2025-03-12 19:17
Vackert med trädspeglingarna i vattnet. Häftig böjd stam i tredje bilden. Grillplatsens estetik kan man ha synpunkter på, men det är en bild ur verkligheten.
Hälsningar, Bjarne
Svar från Vibybo 2025-03-14 16:50
Tack så mycket Bjarne! Tror nog det var en mysig grillplats för ett jaktlag, kanske grillar de vildsvinskorv?