Natur med mest fåglar, blommor och makro. I övrigt allt som kan verka intressant.

I trädgården 21 maj

Det blir en del bilder från trädgården framöver, en outsinlig källa, bra de dagar man inte kommer längre. Första bilden blir svartvit, ville ha den sån, det är blad till liljorna som blommar nu i augusti i kraftiga röda, gula, orange och gammelrosa färger. 

sedan blir det färg som vanligt

en växtstekel, men säkert vet jag sällan om de arter jag visar här, det blir vad jag tycker det ser ut som

aprikos ska det bli, och det blev det, mängder i år, äter och äter, ger bort och kokar marmelad, de största nästan som en knuten hand. Har inga likheter med de aprikoser som säljs i butik. 

jag sparade en del döda grenar i mullbärsträdet, här sitter en sparv och skalar av barkfibrer till en mjuk bädd i boet

ovanpå det största plommonträdet finns en mössa av blåregn, har just börjat slå ut här

prästkragar ville sig inte hemma, men en vän till mig lånade min gräsklippare, och efter det växte det bestånd med prästkragar i min gräsmatta nästa år, han hade mängder i sin gräsmatta

en åretrunt boende hemma

rapsfjäril i kaprifolblad, undrar vad prickiga ögon kan göra?

och i lökbollar som jag kallar dessa blommor som självsår sig, annars är ju lökbollar namn på olika maträtter

kaprifol, den äkta, som även växer vild i Skåne

mindre guldvinge

till sist blommor av ramslök, lika goda som bladen. 

Inlagt 2025-08-05 15:57 | Läst 246 ggr. | Permalink
pdahlen 2025-08-05 20:02
Spännande med aprikoser, det har vi inte provat, ännu. Fast vi har nog redan för mycket att skörda med allt annat. Det var vackert att låta blåregnet gå upp i plommonträdet, bara det inte kramar sönder det, detkan vara ganska hårdhänt. Några fina fjärilsbilder också
Svar från Vibybo 2025-08-06 15:44
Testa gärna! Köpte fruktträd från Hornbach i år, deras egna märke jämfört med plantskolor (som inte alltid har så bra träd), halva priset. Fantastiska träd, friska och perfekta rötter ffa. Ingen risk med plommonträdet, det är gammalt, rejält grovt och faller väl för egen tyngd och ålder när som. Däremot har blåregnet börjat skjuta skott längs med marken, in till grannen bl.a. - det växer väldigt snabbt.
Evacent 2025-08-06 08:01
Härliga trädgårdsbilder. Kaprifolen är magisk!
Hälsar
Eva
Svar från Vibybo 2025-08-06 15:38
Tack Eva! Kaprifoldoft en sommarkväll är fint.
Erik Madsen 2025-08-06 14:16
Hej Stefan.
WOW - trädgården ger dig massor av fina motiv. Och du ser dem - gillar dem. Det ska bli spännande att följa dina aprikoser.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Svar från Vibybo 2025-08-06 15:38
Hej Erik! Mina aprikoser har hamnat mest i magen här hemma eller hos vänner, sen blir de marmelad också. Om en vecka är skörden över. Då blir det hallon, björnbär, persika m.m. i stället.