Natur med mest fåglar, blommor och makro. I övrigt allt som kan verka intressant.

Liten promenad i liten skog

För ett tag sedan, innan det börjat regna litet mera, tog jag en promenad med min kompis på Ekenabben, det är ett litet strövområde utanför staden hemma. Ligger just vid sjön, och där ligger också Archimedes skruv som förr användes i pumpstationen för att hålla staden torr, den ligger ju under havsnivå. För 100 år sedan fanns på Ekenabben en danspaviljong av det större eleganta slaget, med egen tågstation, de största stjärnorna i landet uppträdde i paviljongen. Det hela revs på 60-talet, nu kan man se trappan och några kvarblivna tujaträd. Men nu startar jag vid sjön, i nutid

bilder från bryggan

vid sjön stod detta träd som påminde om skogsrået, fin på framsidan, rutten på baksidan, sen gick jag 300 meter

dit ekarna växte, som gett platsen dess namn

det här såg lite spännande ut

ekarna får ju allt grövre bark med åldern, det här är en hel liten värld med möjligheter för små varelser

men det här trädet var svullet på mitten, funderade, där har kanske kapats en gren när trädet var mycket slankare och yngre?

någon har lagt 4 stenar på rad

denna vissna gren såg ut som en liten ek i min fantasi, men nu var ju en orsak till utflykten att leta svampar och lavar, för platsen är känd för märkliga svamparter

men det blev det inget direkt av, det var ännu för torrt, några dagar senare hemma däremot

fann jag lite i rabatten

AI säger att denna svamp är en slätskivling, de växer kväverikt och tillhör släktet Psilocybe men om den är magisk tog jag inte reda på

Inlagt 2025-10-30 15:21 | Läst 221 ggr. | Permalink
Lena Holm 2025-10-31 09:19
Det behövs inte så mycket, i synnerhet inte med sådana ekar. Den lilla bokskog vi har utanför Enköping, som Nina visade bilder från, missar man helt om man råka nysa när man kör igenom den. De små svamparna var också mycket fina. Vilka kontraster mot ekarna egentligen.
Hälsningar Lena
Svar från Vibybo 2025-10-31 18:22
Tack Lena, den lilla skogen är naturvårdsområde, men egentligen sträcker den sig vidare längs med sjön i svårframkomlig sumpskog blandat med bete och boskap här och där, sällan människor är där, de är bara i naturvårdsområdet. Det jag var mest förvånad över var att finna psylocibinhaltig svamp hemma i trädgården.
Erik Madsen 2025-10-31 10:33
Hej Stefan.
Du har hittat några väldigt olika motiv i den där vackra skogen.
Jag gillar dina barkbilder och bilderna på nummer 8 och 10.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Svar från Vibybo 2025-10-31 18:28
Hej Erik! Det är ett naturvårdsområde där, alltid människor som promenerar, var där senast idag och letade efter sällsynta svampar.
ehrsa 2025-10-31 11:10
Vackert där i alla fall! Här hemma har det varit mycket grått och en del regn därtill.. Regnet igår gjorde att jag ändå gick ner till 'Tantobadet' vid Årstaviken, och då med syftet att spana efter de 'första' siskorna, som vid flera tidigare år brukar ses nere vid stranden där! När det regnar så faller frön från Alträdens kottar ner på sanden, och där brukar då siskorna finnas, och även uppe i grenarna.. Och så var det också igår, kanske 10 individer Grönsiskor såg jag i begynnande skymning och lätt regn, kändes fint! Hade ingen kamera med mig i de dåliga förutsättningarna, men nu vet jag att dom kommit, så 'check' på den också ihop med sidensvansarna för några dagar sen, som båda tillhör de 'vinterfåglar' jag gärna vill/hoppas få se varje vinter, kan också lägga till Domherre i den 'vinterfågelgruppen'.. Som jag tyckte att jag hörde för några dagar sen men som inte gick att fota, den flög iväg.. Ska nog försöka se/fota Grönsiskorna om nån timme nu när dom är här!
Hälsn!
Svar från Vibybo 2025-10-31 18:33
Tack Jan, grönsiskor och alkottar hör ihop som ler och långhalm, snart tid för dem hemmavid. Hade inget teleobjektiv med mig igår, då blev det mörkerfoto på kvällen, och idag em svampfoto i sumpskogen där det skall finnas sällsynta arter. Milt väder här, ingen frost, ja ganska behagligt.
Margareta Cortés 2025-10-31 12:33
Liten skog, kanske, men med många uttryck i bild.
Svar från Vibybo 2025-10-31 18:40
Tack Margareta, det var svårt att finna något där jag gått så många gånger på promenad med kameran, men något blev det.