BengtsBilder

Diverse bilder från min vardag och lite annat. All photographs in this blog © Bengt Gustafsson, Bengts Bilder.

16-79 Planket Stockholm Söndag

Fler bilder från helgens utställningar på Planket vid Malmgårdsvägen / Lilla mejtens gränd i Stockholm


Malin hänger sina bilder

Samtal

Berndt dokumenterade

Många händer behövs i bland

Nils kunde tyvärr inte vara med själv

Profiler
   
Många samtal blir det under dessa dagar

Anita dokumenterade och ställde ut



Incheckning

Så här glad blir man då man hittar batterier till sin analoga kamera i väskan :-)


Lina signerade boken jag köpte



       
Fjellis


         
Regnet kom sent på eftermiddagen





Publicerad 2023-08-23 10:15 | Läst 1408 ggr 3 Kommentera

16-78 Planket Stockholm

En intensiv helg med många bilder, möten och samtal.
Vi hade tur med vädret till största delen, en regnskur på söndagseftermiddag gjorde att många tog ned sina bilder före 17.00
Här kommer ett gäng bilder från lördagen, nästa inlägg kommer snart...










Inte bästa skärpan, men jag gillar leendet

Publicerad 2023-08-22 11:27 | Läst 1973 ggr 3 Kommentera

16-77 tid och ambition. Planket I helgen

Jag hade tänkt hinna blogga mer från vår resa denna vecka. Men jag fick ett mäklaruppdrag och så arbetar jag med Planket i Stockholm.  Det har varit hektiskt minst sagt...

Vi är dessutom hundvakt vilket tar sin tid.

Välkomna till Planket i helgen!

Publicerad 2023-08-18 19:24 | Läst 701 ggr 3 Kommentera

16-76 Torshamn dag 1

Vi har varit på en Ull- och vandringsresa till Färöarna. Ull är ett av min frus intressen och lättare vandringar gillar vi båda. För min del är ju fotointresset också en del av resandet. Dag 1 började på Arlanda där vi tog ett tidigt plan till Köpenhamn, där vi anslöt till gruppresan, som bestod av 17 personer till. Det var inga problem med vädret denna gång, 2017 fick vi övernatta i Köpenhamn då det inte gick att landa på flygplatsen Vagur. Väl framme och efter att bagaget hämtats ut reste vi med buss till Nationalmuseumet Tjodsavnid. De har flera sevärda utställningar om naturen och livet på Färöarna, denna gång även en utställning om tidiga kvinnliga fotografer. Benedicte Wrensted, Emelie Langkjaer, Kirstine Lund, Mary Steen, Else Danielsen och Nielzine Zehngraf. 


Utsikt under bussfärden

På Färöarna bor ca 50 000 människor och 70 000 får lamm oräknade. Ull och fällar finns det bra utbud av.


Tre av de utställda bilderna. Fotograferna hade även rest en del i världen, det fanns bilder från Amerika och Västindien.

Till museet hör även en gård Hoyvíksgarður som visar äldre byggnader och föremål. Vi hade tyvärr inte tid för att besöka hela anläggningen.
Men det blev lite bilder i alla fall. Och dessutom kostade inträdet i bostadshuset 80 DKK vilket blir ca 130 SEK med dagens kurs.

Utsikt på väg till gården från museibyggnaden, i bakgrunden ön Nolsoy.

Där ligger en del av gården, jag valde att fokusera på de äldsta byggnaderna

På avstånd kan det vara svårt att upptäcka husen mellan kullarna

Någon slags förrådsbyggnad


Ett annat förråd

Detaljer



I förgrunden anas en jordkällare

På vägen tillbaka till museet passerade vi denna grind

Jag reste relativt lätt med Nikon Z6II och Nikkor Z24-120/4S samt Nikkor 300¤4 PF och FTZII adapter. En kombination som inte blev tung att bära i ryggsäcken.

Publicerad 2023-08-14 17:29 | Läst 1510 ggr 4 Kommentera

16-75

För en vecka sedan landade vi på Vagur, Färöarna. Idag är det hemresa igen, vi har vandrat en del, gjort studiebesök hos olika ullrelaterade företag och njutit av landskapet. Vädret garantera varit bättre än hemma, lite regn men mer uppehåll och en hel del sol.

Bilder kommer senare. Dagens bild är utsikten från vårt hotellrum imorse.

Publicerad 2023-08-09 10:14 | Läst 1076 ggr 3 Kommentera
Föregående 1 ... 27 28 29 ... 837 Nästa