BengtsBilder
4-178 Blandade bilder 3
Lite mer resebilder från USA.
Vi lämnade San Francisco med sikte på OmoRanch Road, som ligger väster om Sacramento.
Det blev lunch och lite shopping i Sacramento, men inga bilder att tala om eller visa.
Lite mer bilder då vi kom fram till den plats där vår dotter varit sedan augusti 2010.
Familjen hon bott hos har ett litet hus, tre rum och kök så de hade ordnat en stuga åt oss på ett B&B i närheten. Utsikten från vår lilla stuga.

En morgon såg vi en flock gamar samlas på ängen nedanför huset.

Så här såg vägen ut ned till familjens hus.

Maria och Sara framför Jack och Connies hus.

Vi besökte en alpacka farm. Oemotståndligt söta och sociala djur.

De anordnades en avskedsfest för Sara

Längs route 88 på väg mot Lake Tahoe. Vi är här på ca 7000 fot över havet. Snö i luften.

På vägen tillbaka drabbades vi av snöfall

Vi återvände till Jack och Connies restaurang "Cooks Station" på route 88. Där sken solen igen.

Vi åkte även och tittade på "Big trees", här var det sequoia som växte.
4-177 Blandade bilder 2
lovade jag i förra blogginlägget. Det har jag inte hunnit med. Det var mycket jobb att ta tag i och sedan en del att fixa hemma. Tre veckors semester var välbehövligt.
Vår resa gick från Stockholm till San Francisco med mellanlandning i New York.
Att vänta på flygplatser är ingen höjdare tycker jag, men ett par timmar så man hinner sträcka på benen är inte fel.

Vi bodde två nätter på Lombard Street
Ett litet rum

Frukosten var enkel, man hämtade den i den lilla receptionen. Sedan tillbaka på rummet för att äta.
Eftersom vi anlände till SF kl fyra på morgonen sov vi till nio. Och efter frukosten gick vi ut på stan.
De har välvårdade och snygga brandbilar

Det finns en mängd intressanta hus i San Francisco

En del av Lombard Street som lutar ganska bra.

En del gator lutar så man måste parkera på tvären
4-176 Blandade bilder
kommer under dagen.
Jag håller på att överföra alla bilder från USA resan till Lightroom på min hemma dator.
Då jag reser har jag en liten 10" dator och en externhårddisk för att ta hand om bilderna jag tar.
Det blev inte så många bilder på denna resa, ca 2500 st bara ;)
Mycket familjebilder och naturbilder.
Lyckades fotografera både örnar och gamar i flykt, inga mästerverk, men kul ändå.
En redtailed hawk ovanför ett område där Indianerna hade s.k. "grinding stones". Ett område med berg i dagen där familjerna malde säd i gropar i berget. Varje grop var omgiven av olika tecken som symboliserade ägaren. I dag syns inte så mycket av dessa tecken längre tyvärr. Enligt en guide på platsen var det en välsignelse när höken flög ett par varv ovanför oss.
Bilden är tagen på frihand D700 och Nikkor 70-200/2,8 VRII
4-175 Sergel gången i dag
På väg till ett projekt idag passerade jag Sergel gången.
Jag upphör aldrig att förundras .
4-174 Golden Gate
Tillbaka på fastlandet igen efter en vecka på Hawaii.
Nu är resan snart slut och nästa vecka är man hemma igen och tillbaka på jobbet.
Avsikten med denna resa var att hämta vår yngsta dotter som tillbringat 10 månader som utbytesstudent. Hon hamnade i El Dorado county, lite nordöst om Sacramento. Vi ville ju gärna se hur hon bott och träffa hennes värdfamilj. Man kan lugnt säga att hon bott "In the middle of nowhere", inte ens gps:en hittade adressen till skolan än mindre huset.
Familjen var i alla fall väldigt trevliga och vi har fått nya vänner på denna sida av Atlanten, förhoppningsvis kommer de på besök i Sverige senare i höst. De äger en restaurang som har sin högsäsong under sommaren då många passerar på väg till Lake Tahoe, Reno samt campare, cyklister mm mm.
Det blev även en vecka på Hawaii för att umgås bara vi i familjen. Trevligt, om inte det allra soligaste vädret. Vi hade otur och ett lågtryck cirkulerade runt öarna nästan hela veckan. Så vi fick sysselsätta oss med en del inomhusaktiviteter, vilket är en bristavara på Hawaii, där ska man sola, surfa och bada.

Här har Sara tillbringat 10 månader

Sara med sin värdfamilj Jack och Connie

Hawaii, har även stenig kust

Polynesian Culture Center, en anläggning som drivs av Mormonerna för att visa kulturen samt dra in pengar till de Colelge de har i närheten. Alla som uppträder är studenter. Intressant, men lite för kommersiellt.

























