BengtsBilder
4-168 Konstfack vårutställning 2011
Ett snabbt besök på Konstfack i går.
Edit: Jag missade att notera vilka de olika konstnärerna var tyvärr.
Mer info finns på http://www.konstfack2011.se/

Enkla skyltar

Svävande lådor som innehöll smycken

Den här borde vara ljusare, men jag tycker den blev mer spännande så här

Fascinerande teknik, väv av olika material med fotografier på husfasader.
4-167 Utanför mitt fönster och lite annat

Såg det ut så här för några dagar sedan
Nu ligger det vita på gräset eller hos grannarna :)
Häromdagen fotade jag några fåglar
Den här vet jag inte vad det är för sort:
Med näbben full sprang den längs skogskanten
4-166 TRIERENBERG SUPER CIRCUIT
En stor fototävling i Österrike , där jag och 7 andra i MGFK deltog i år.
Nu har resultatet kommit, vi lyckades ganska bra tycker vi.
Tävlingen har 4 salonger (jurygrupper) och de tittar på alla inlämnade bilder.
Vi valde lite olika deltävlingar att vara med i. De flesta valde de öppna klasserna Svartvitt och färg utan tema. Man fick delta med fyra bilder i varje klass, så teoretiskt kunde man få 16 accept i varje klass.
Björn lyckades bäst, 18 accept av 32 möjliga, jag och Morgan fick 9 av 32, Roland deltog i flera klasser och fick 12 av 64 , Kurt 7 av 32, Christer och Conny 3 av 16 samt Thomas 2 av 32. Vi är jättenöjda med vår första internationella salong deltagande. Ska bli spännade och se om några av våra bilder kommer med i katalogen.
4-165 Moderna Museet
I lördags tog jag en tur till MM tillsammans med Kurt.
Ett besök för att se på fotografierna de plockat fram ur sina arkiv.
Vi promenrade längs Skeppsbron.
Fåglarna njöt i solen
Vi avslutade på caféet under Nationa Museum. (Kan någon förklara varför texten blir understruken?)

Lite senare hittade jag en hungrig koltrast med näbben full.
4-164 Studiokurs på onsdagen och idag på knä i rabatten
Jag går en studiokurs tillsammans med Björn under ledning av Jonas Kosunen på Kulturama. Under kurstillfällena så övar vi ljussättning och får tips och råd om hur man ska agera. Till varje tillfälle har vi haft läxor för att utveckla andra delar av vår fotografi. Till i onsdags skulle vi ta ett självporträtt i dagsljus. Vi skulle inte visa våra ansikten, men bilden skulle innehålla ett fönster och två väggar. Sedan skulle vi även fotografera ett helkroppsporträtt på en buss eller ett tåg av något slag samt ett porträtt på någon med tema ljus. I onsdags hade Jonas ordnat tre modeller vi fick öva ljussättning på samt fotografera. Tyvärr får jag inte visa några bilder från detta då de var elever på skolan.
Jonas är en mycket engagerad och passionerad fotograf, en inspirerande lärare.
I dag då jag kom hem från jobbet så var ljuset fint, ett tunnt molntäcke och regnet hängde i luften. Perfekta förhållanden alltså för att kasta sig ned på knä och ta lite bilder av växtligheten.
Vi har inte så mycket rabatter, men en del lökar har vi vlängt ut här och där på tomten. I år har tom de röda tulpanerna kommit upp utan att rådjuren sett dem :)

En bild från i går morse, vårt bärträd står i full blom, det är någon slags surbär.
Bilden ovan med D700 och Nikkor 50/1,4. nedan med D700 och Tamron SP90






















