Lite bilder från mina fototurer runt om Stockholm och dess närhet.
Mycket inriktning på fåglar men också annat som dyker upp framför kameran :)
Stjärtmes
Några bilder fotade vid en fågelmatning, det har rapporterats besök av stjärtmesar där några dagar så målet var att få lite bilder på dom :)
Vi fick besök av 7-8 stycken under några omgångar, hade turen att få dom sittandes med perfekt bakgrund under 2-3 sekunder viket gav några bra bilder :)
.
När väl stjärtmesen bestämmer sig för att flyga iväg så går det undan, blir en rolig effekt när man fotar en stjärtmes mitt i lyftet med slutare på 1/100 sek :)
.
.
.
.
Hade en trevlig ekorre som också ville vara med på bild :)
.
Klia, klia, klia :)
/Fredrik
Inlagt 2020-02-08 15:00 |
Läst 7957 ggr. |
Permalink








Med vänlig hälsning/Gunte..
Tack så mycket Gunte :)
Ja det blev en häftig effekt när den lyfte så snabbt :)
Mvh
Fredrik
Sten
Ja dom gör väldigt korta besök men som du säger så brukar dom komma tillbaka flera gånger :)
Mvh
Fredrik
Tack så mycket Peter :)
Dom äter nästan bara från talgbollar vid matningar så ett tips är att ha med sig sådana och hänga dom på ett bra ställe så dom kommer ut från alla grenar :)
Mvh
Fredrik
Hälsn!
Tack så mycket Jan :)
Jag har fotat stjärtmes inne i dina områden, det fanns några flockar i Eriksdalslunden när jag var där och letade duvhökar för några år sedan, fick den här bilden då: https://www.fotosidan.se/gallery/viewpic/385801/3551348.htm
Mvh
Fredrik
Kanonfin Stjärtmes där också! Ser man det gula ögonbrynsstrecket ordentligt som där också, då är bilden bra! :-) Det är inte alla som lägger märke till den lilla gula linjen.. För 3 eller 4 vintrar sen då hade jag Stjärtmesar här under hela vintern, när jag än gick ut så fans dom där.. den dess har ingen visat sig här! Men så där är det, det 'svänger' rejält i naturen, tur är nog det.. Det blir sällan enformigt och tråkigt!
Hälsn!
Tack så mycket Susan :)
Hoppas du får se dom när det är lite bättre ljus :)
Mvh
Fredrik
Bild nr 2 platsar definitivt i tråden om den mest fotograferade fågeln, suddmesen ;)
//Anders
Tack så mycket Anders :)
Ja jag får kanske lägga in den i den tråden :)
Mvh
Fredrik
Och vilka bilder Du tar!!!