Att se naturen genom kameran.
Redan mot höst
Åter landat i älskad stuga i Söderbärke, ser att en del löv redan blivit gula, det går så fort. Gillar hösten med alla färger och klar luft, men vintern kan jag gärna hoppa över.

Vi är ännu inte här ännu med dessa starka färger men visst är det magiskt med höstfärgerna. (foto taget en fotokväll i Hallstahammar 2019)

Från samma fototur i Hallstahammar 2019. Vi hade tur med ljuset denna eftermiddag/kväll.
Hoppas på att fina magiska platser för höstfoto i år. Idag ska jag och min dotter åka mor Fredriksberg och kolla in Maja tjärn som jag tycker ser intressant ut när jag googlat.
Kanske det kan vara något att åka till lite senare i höst och samla lite nya foton.
Inlagt 2022-08-20 11:50 |
Läst 1390 ggr. |
Permalink

Tack Tommy! Just den kvällen var ljuset magi med alla färgerna och helt vindstilla. En kväll jag minns. / Mvh Nina
Tack Peter. Hösten är fin men tycker tiden går för fort. / Mvh Nina
Hösten är härlig med hög luft och färger. Maja tjärn och lederna där runt om i Säfsen är nog fina men tanken här var handikappsanpassat för min bästa väninna. Spången vid Maja tjärn var bred och bra men det var ändå en knölig väg som var lite för lång från parkeringen om man har svårt att gå, och använder rullator. Hade gärna velat ha min väninna o hennes man med mig men får hitta något annat. Trevlig helg till dig med Björn
Tack så mycket Stefan! Minns just denna kväll som var vindstilla och magisk. Hoppas på något liknande i år någonstans. Mvh Nina
Hälsningar Lena
Tack Lena! Det gör jag med men ser det börjar komma gula löv redan. Mvh Nina
Tack så mycket Christer! Kul att du tycker om bilderna. Mvh Nina