Mr Nikon och jag
Hittat min plats
Det tog 6 år att hitta "min plats" och här vill jag bo med naturen inpå knuten. Sålde min bostadsrätt och flytta in i en liten etta, och på så sätt kunde jag köpa min lilla stuga.
Det har nu varit "min plats" i 2 år och nästa mål är att hitta ett arbete här i närheten. Underbart är att ta sin kaffekopp och kunna sitta ute bland fågelkvitter och lukten av nyklippt gräs. Gillar inte vintern, men det går lättare i stugan när man kan tända en brasa och mysa i soffhörnet.
Just nu studerar jag Hackspetten och andra fåglar som rör sig här bland träden, med kameran. Försöker lära mig arter och hur det låter. Tror jag har antecknat ca 16-17 olika arter.
Fotar även macro men blommor har svårt att växa i mina rabatter då stugan omges av massor av höga granar och det är en ganska skuggig plats. Några har jag, och det kommer även lite vitsippor och annat man kan krypa runt bland. Har ju bil så kan ta mig runt till andra vackra platser också.

Imorgon är det dags för min första intervju på ett jobb i Ludvika. Har jag lite tur så går flyttlasset snart från Västerås till Söderbärke/Blomsteränget.
Vi får se om jag når målet, annars fortsätter jag att spendera all min lediga tid här där jag hittat "min plats"
Ett hatat objektiv blev favoriten
Tror jag köpte mitt Nikkor 85mm 2018-2019 och jag avskydde det. Tyckte det var jobbigt att inte kunna zoma och fattade inte vitsen med ett fast objektiv.
Var ganska säker på att sälja det vidare, men så sakta började jag vänja mig och började få bättre resultat. Det tog nog ett år men idag är det nog min favorit.
Det finns så mycket inom foto som är roligt och så mycket att lära. Macro, natur och ICM gillar jag nog allra mest, har precis börjat gett mig på fåglar (det går sådär)
Tekniken är det svåraste för mig men det funkar nu ganska ok.
Jag har inget direkt mål med mitt fotande (förutom att utvecklas) men jag roar mig själv massor, både ensam och med andra.
Dessutom så har nästan varenda foto ett minne att bevara, minns oftast både platsen och stunden.
Bara massa strån i morgonljus.
I rabatten
Tulpanen enkel och ståtlig innan full blom
Scillan i gräset
Snuvad på dyrbar ledig tid.
Efter att varit hängig hela veckan kom jag till torsdagen och tänkte, bara fredag kvar sedan äntligen till ledig helg i Söderbärke en plats jag älskar. Lediga dagar med natur, foto och trädgård. Då slog febern till och känner mig snuvad på dyrbar ledig tid.
Förra helgen var jag ändå frisk och fick en riktigt bra långhelg. Lördagskvällen spenderade jag i Grängshammar och kameran var såklart med. Måndagen var det ju äntligen dags för Säterdalen med fotoutställning och föreläsning.
Jag är blyg och kände ingen på plats och är heller inte den som tar kontakt även om jag skulle vilja. Kände igen Peter Engman, inte personligen men genom hans foton på Fb som jag följt länge. Underbara foton och mycket duktig fotograf.
Jäklars vilka fina foton som visades och grym föreläsning och lika där helt magiska foton. Hann inte med föreläsning 2 synd nog, men nöjd ändå med besöket. Säterdalen är en mycket vacker plats som jag kommer besöka igen.
Ljuset låg fint på bladen (Grängshammar)
Dramatisk himmel över Grängshammar och regnet kom men kortvarigt.
Ett träd jag älskar och många andra med mig. Ofta fotat i olika vinklar och otroligt vackert.
Gammalt är häftigt mot den nya grönskan.
På vägen hem, det riktigt gröna mot mörka skogen bakom fånga mitt öga.
Juni i Blomsteränget
Två Hackspettar har jag hos mig, vackra fåglar och roligt att sitta och kika på dem. Kommer de samtidigt så bråkar de.
Mina Domherrar är bara här på sommaren, jag trodde nog det var en vinterfågel. De är flera stycken som flyger omkring i granarna.
Innan jag skaffade mitt lilla drömställe här i Blomsteränget så kunde jag knappt en enda fågel, hade ingen aning om olika arter. Nu har jag lärt mig några, och har räknat
att det är ca 15 olika arter hos mig, säkert fler som jag missat. Fåglarna roar mig, men är svåra att fota. Snabba jäklar!
Blev glad att tulpanerna äntligen har slagit ut och de är verkligen otroligt vackra. Tomten här är mörk så svårt att få något att vilja växa.
Har fortfarande inte riktigt koll på att få till bloggen, men det kommer väl en tid då det ser lite bättre ut än nu hoppas jag.
En stughelg i Blomsteränget
När jag inte drar iväg på äventyr spenderar jag all ledig tid i Dalarna. Typ kl 16.02 varje fredag så åker jag mot mitt lilla paradis som jag köpte för 2år sedan.
Håller fortfarande på att leta bra fotoplatser runt om Blomsteränget/Söderbärke och har hittat några jag gillar.
Försöker mig på att fota fåglar på tomten, men de är snabba och svåra. Kryper gärna omkring och fotar blommor då jag gillar just macro.
den här helgen blev det Grängshammar, en vacker plats som jag ska försöka mig på att besöka i gryningen när det förhoppningsvis kanske är lite dimma och bra ljus.
Svartvit Flugsnappare har flyttat in i en holk vid stuga.
Förra året hade jag 3st Ekorrar i träden, men nu bara en då grannkatten tagit 2st..kanske det kommer nya.
Tror det heter Harsyra, och visste inte att de blommar. Så blev en hel del krypande i gräsmattan i söndags.
Jag älskar träd i alla former, gärna med lustiga grenar. Det här tyckte jag var så fint med stenen vid vattnet.
Den kurviga vägen ner mot Grängshammar. Ett litet träd som lyste i neongrönt fångade mina ögon.
Silvbergs kyrka, ligger så otroligt fint.

























