Uppsala
Efter Kungsbacka så fortsatte turen till dottern i Uppsala, bilder från den 9-12 maj

en bild från Vättern i närheten av Huskvarna 
Det blev en tur vid ängen med kungsängsliljan, man får inte komma in så det blev att fotografera genom inhägnaden 
Från en skylt om liljorna 
svårt att fotografera mängden liljor med ett tele, men det är en hel del 
några är nästan vita 
och några har en blandning av den röda nyansen i sig 


lämnade liljorna och tog några sippor istället. Jag hittar inte några blåsippor i mina trakter så jag får passa på i Uppsala 


I väntan på kungsfiskaren så dök denna upp, ser kanske ut som en siska
Jag stod nog nere vid boet totalt en fem timmar på tre dagar, och jag fick endast dessa bilder på kungsfiskaren. Det är minst två honor som supportades av en hane. Detta är vid den andra boplatsen. Vid den s.k huvudboplatsen så turades de om att ruva på äggen, så man fick endast se en skymt av kungsfiskare vid vaktombyte. Jag stod också vid vippbron och hade hoppats kunna ta några bilder när den kom flygande, det gjorde den en gång men just då höll jag på att fotografera en fisktärna så jag hann bara se kungsfiskaren passera över bron. Det är troligen betydligt mer aktivitet där nu, då ungarna är kläckta och ska ha mat. Efter några dagar på plats så börjar man känna till originalen som håller till där och står där dagligen i X antal timmar. 

någta starar 
tornfalksholken ser tom ut, men det sägs vara aktivitet i botten på lådan 
denna fick utgöra ett substitut för en missad flygande kungsfiskare 


en sångare 
var också vid Övre föret och nedre men inte någon större aktivitet. 


tillbaka vid kungsfiskaren, sista passet vid boet så dök en blå kärrhök upp (hona) 

hemma hos dottern och hennes två katter 


Favoritprogrammet älgvandringen 
nere på hennes kolonilott 




dessa eldskinnbaggar eller eldhus satt ihop ganska länge, säkert minst en halvtimma 


det blev också en tur till konditoriet Leijon 

Även jag har gjort en trip till kungsängsliljororna. Dom var nästan utblommade i värmen.
Snyggt på fisktärnan
Härligt med aktivitet.
Jag har byggt altan å burit x antal sten. Ska snart ta semvila
/N
Hälsn!
Hälsningar Lena
Det var en underligt ljud vid nedre föret, hört det tidigare och jag hörde samma på Öland. Om det är fågel, grodor eller något annat vet jag inte, något som du känner till?
Katterna gillar verkligen älgvandringen och brukar följa det, de är inte ensamma om det, har sett klipp på FB om andra katter som följer älgvandringen. Tror det kanske mest är fåglar och fågelljud som lockar