av Peter Dahlén

Brev från kolonien 2025:6

Vi har mest varit i Danmark den senaste tiden, med några ströbesök på kolonin, dessa från den 2 mars. 


Krokusen har kommit upp 

Guldadonisen 

Trollhasseln i full blom 

Blåsipporna blommar 

Spenaten växer 

samt salladen i växthuset 

Skruvade ihop två drivbänkar så nu kan det bli ännu mer fart i odlingen 

Snödroppar 

och de botaniska krokus 

Inlagt 2025-03-11 06:51 | Läst 292 ggr. | Permalink
Lena Holm 2025-03-11 07:34
Nu var det lite mer tryck i dina vårtecken, krokus och blåsippor samt att salladen ser betydligt frodigare ut. Tyvärr snöar det hos oss nu så våren lär dröja ett tag till, även om helgen var vårlik.
HÄlsningar Lena
Svar från pdahlen 2025-03-12 08:01

Jo det gör väldigt mycket när krokusen kommer, dessa bilder var före den 15 gradiga värmen som varit, nu har det ifs svängt igen och är 3 grader och mulet, men det är ju så våren är
Erik Madsen 2025-03-11 11:26
Hej Peter D.
Så här ska en riktig koloniträdgård se ut. Både blommor och grödor för ditt eget hushåll. Det är dock inte alla nya koloniträdgårdsägare som lever upp till det. Många trädgårdar blir mer som en ersättning för ett sommarhus - bara med gräsmattor och rabatter - här i Danmark åtminstone.
Som vanligt många vackra bilder.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Svar från pdahlen 2025-03-12 08:05

Tackar, det är nog flera hos oss som skulle vilja ha det som en sommarstuga med enbart gräsmatta, grill och solstolar, men regeln på 30% odling på marken gör iaf att det blir lite mer åt en koloniträdgård. Det är ett krav från kommunen som räknar in koloniområdet som en kommunal park
Erik Madsen 2025-03-12 10:41

Roskilde kommun ställer inga särskilda krav på hur vi ordnar våra anläggningar. Det är det danska "Kolonihaveforbundet" och de enskilda föreningarna som sätter reglerna i "vedtægterne". För oss är maxstorlekarna på husen och höjden på häckarna mot vägen och mot grannarna samt att hålla trädgården fri från ogräs det viktigaste.
Med många vänliga hälsningar från Erik.