Brev från kolonien 2025:25

Bilder från kolonin i Helsingborg från 17-21 augusti, samt lite färskare mobilbilder på slutet. 


Det var många av dessa på kolonin och jag såg faktiskt någon i Danmark också, vet inte vad den heter på svenska men är en Graphocephala fennahi, är från familjen dvärgstrit och lever på rhododendron. Och jag har ju många rhododendron 

De är ju ganska vackra 

humla 

Nedan mobilbilder som är inom någon vecka från nu 

Många äpplen i år både här och i Danmark 

Frun sådde ny sallad på sensommaren och den har nu tagit sig fint och har blivit omplanterad i flera pallkragar, så vi hoppas att vi har sallad i många månader än 

Ett nytt projekt. Vi har tidigare vattnat i växthuset med vattenkannor, som vi har fyllt ute i en vattentunna, och burit till växthuset. Plan 1 är att flytta in tunnan i växthuset så behöver vi inte bära vatten så lång sträcka, att vi inte vattnar direkt med slangen är att tomaterna uppskattar inte kallt vatten. Plan 2 skulle sedan vara att ordna någon automatisk bevattning från denna tunna till de tio krukorna vi har i två pallkragar samt runt fem krukor vi har stående på golvet i växthuset. Så någon förgrening från 1 till 15 slangar som sitter fast i varje kruka, eller gurkorna vattnas ju från faten, så någon styrning är kanske lämplig? Har ju vintern på mig att klura ut plan 2. 

Detta tror jag inte är en kålfjäril utan kanske rov? Men den vekar ändå väldigt intresserad vad det var för kål jag hade bakom nätet 

Våra första tillagade svartrötter, med en god stuvning, lite som sparris. Allt utom räkorna är från egen skörd 

Så här ser svartroten ut 

Kålrabbin börjar växa till sig, går nog snart att äta, vi sådde dem väldigt sent och är helt ny för oss 

De gula bönerna ger en bra skörd och det kommer ständigt mera 

Här är de resterande silverlökarna efter att vi har tagit lök utifrån kökslandet hela sommaren 

Inlagt 2025-09-17 07:32 | Läst 364 ggr. | Permalink
Lena Holm 2025-09-17 07:54
Inte visste jag att ni odlade svartfötter :-) De där stritarna var riktigt coola, vilka färger. Ni har enormt med tomater. Jag som tyckte det var mycket hos oss när jag kom hem efter en vecka i Finland. Vi har ett bevattningssystem i vårt växthus som bygger på att tomater och gurkor står i små krukor med porös kokosjord. I botten på krukan låter man två testar av filtmaterial hänga ut och ner i den form som krukorna står i. Den fylls med vatten från en stor tunna liknande den ni har (via ett system av små slangar). Sedan suger plantorna upp så mycket de behöver. Vi tillsätter också näringen i vattnet. Givetvis har jag några extra hinkar med plantor i jord som måste vattnas med kanna, men det är för jag vill kunna flytta ut dem mitt i sommaren. Vi har tidigare haft nipplar men det var en väldig massa pyssel med dessa, vissa plantor svämmade över andra fick inget vatten. De krävde hela tiden justering (och det var inga lågbudgetprylar).
Hälsningar Lena
Svar från pdahlen 2025-09-17 09:01
Tackar, jo rättstavningen fungerar inte alltid som man vill, har ändrat. Intressant med ditt system. Jag har tidigare haft droppbevattning i växthuset i Kungsbacka och även i en pallkrage i Danmark men det har fungerat väldigt dåligt, det blev stopp i slangarna och alla möjliga problem. Jag har möjlighet att fjärrstyrda en pump, jag tänker att det är bättre att göra det snabbt och enbart vattna någon minut än att ha något långtidsbevattning. Får se vad det kan bli och om det ska vara något som alltid sker eller om det enbart ska användas när vi är borta. Jo stritarna är fräcka, riktigt vackra. De hoppar riktigt bra.
gunte 2025-09-17 08:07
Vilka fräcka kryp dom där stritarna, har nog aldrig sett såna förr. Får nästan intrycket av en fisk som lämnat vattenlivet.
HaD/Gunte..
Svar från pdahlen 2025-09-17 09:02
Tackar, de är nog någon korsning mellan fisk och gräshoppa
Margareta Cortés 2025-09-17 11:53
Den där lilla filuren var ju riktigt vacker, hoppas den inte är skadlig för rododendron. En rejält riklig tomatskörd, ser jag. Underbart att ha och så gott med egenodlade. Ser att ni får mycket gott ut av er odlarmöda.
Även rikligt med äpplen, förra året dignade våra träd av både äpplen och plommon i år är de tomma på frukt. De få som kom som kart har fallit av och blivit rådjursmat.
Svar från pdahlen 2025-09-19 07:19
Tackar. Striten kunde visst ge en typ av svamp på knopparna så att de aldrig utvecklas, har inte märkt något så får hoppas att det inte är så farligt
niniz 2025-09-17 12:25
Det var en cool liten varelse som jag tror jag aldrig sett.
Härligt att kunna äta från sitt eget odlande. Mycket tomater har ni än.
Pinnarna runt kraglådor är det för rådjur och harar?
/N
Svar från pdahlen 2025-09-19 07:09
Tackar, det är mycket att ta hand om just nu, frys och kylskåp börjar bli fullt. Pinnarna är till för katterna i området, de har en förmåga att använda pallkragarna som kattlåda annars
Erik Madsen 2025-09-17 14:13
Hej Peter D.
Den var speciellt - har aldrig sett den i vår (frus) rhododendroner.
Det är jo en riktig grönsaksaffär du har där - respekt.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Svar från pdahlen 2025-09-19 07:06
Tackar, det är fullt upp nu att ta hand om alla grönsakerna
gertphoto 2025-09-17 17:59
Hej Peter vilken mängd grönsaker du har mycket arbete med så mycket . Dina djur är mycket fina du hade inte något namn på dem de lever på rhododendron vad jag vet så heter de fina djuren Rhododendronstrit Hälsningar Gert
Svar från pdahlen 2025-09-19 07:05
Tackar, jo jag såg också namnet rhododendronstrit, men visste inte om det var ett officiellt namn, de flesta hade ett latinskt namn
Vibybo 2025-09-18 19:55
Nu blev jag avundsjuk, stritar är favoriter och så attans svårfångade, undflyende snabba och illa pyttesmå. Här fann du många, och mitt i riktigt ljus tillika, de brukar vara försiktiga. Kan bara gratulera! Svartrötter är så goda som du säger, kan vara svåra att finna i butik bara. Kålrabbi är alltid gott men har gått upp något helt sjukt i pris.
Svar från pdahlen 2025-09-19 07:03
Tackar, har fotograferat stritar för några år sedan på kolonin, jo de är ganska små men färgglada.

Då kan det vara bra att odla svartrot och kålrabbi själv, det är första året för oss, kul att testa något nytt