av Peter Dahlén

Hangarfartyg i Sundet

Vi var på väg hem från kolonien i Helsingborg då frun såg något grått fartyg i sundet, vi beslutade att ta en tur ner till stranden för att se vad det var


Det första jag såg vad detta fartyg, har ingen aning om vad det gör, om den försökte gömma sig? Den stod länge såhär i någon typ av rök, kanske från bogpropellern

Lite längre bort kom det franska hangarfartyget Charles de Gaulle, togs i tjänst 2001. Den har legat i Malmö några dagar, men blev nu beordrad till östra medelhavet pga konflikter i området 

Den är 261m lång och 64m bred som mest. Jag upplevde den inte så stor som jag hade räknat med, jämförde därför med de kryssningsfartyg som brukar passera och de ligger på en 340m och 50-60m bredd. 

Det hade några andra militärfartyg runt sig. Framför konvojen så fanns några polisbåtar samt ett fartyg från kustbevakningen 


När vi kom hem så passerade också ett nederländsk fartyg som är 144m långt  

Inlagt 2026-03-03 05:26 | Läst 457 ggr
Lena Holm 2026-03-03 07:40
Fina dokumentationsbilder på det stora fartyget, men det är svårt att förstå storleken när det inte finns något att jämföra med. Jag var ombord på ett äldre hangarfartyg i SanDiego och vi gjorde snabbt över 10 000 steg när vi vandrade runt på det. Intressant med kryssningsfartygens storlek, det har jag inte ens tänkt på för jag ser dem ju inte så regelbundet som du gör.
Hälsningar Lena
Svar från pdahlen 2026-03-04 06:15

Det finns några amerikanska hangarfartyg som har längd som de vanligaste kryssningsfartygen runt 330m, det kanske mest säger att kryssningsfartygen är groteskt stora som bara finns till för nöje
syntax 2026-03-03 08:14
Din känsla leder nog rätt. Det här är ett ganska litet hangarfartyg, jämfört med dom stora amerikanska.
Svar från pdahlen 2026-03-04 06:11

Jo det stämmer, Jan nämnde USS Kearsarge som var i Stockholm det var dock något mindre, men USA har några riktigt stora upp till en 330m, dvs lika stora som standarden på kryssningsfartygen är.
sveka 2026-03-03 08:45
Storlekar är ju sällan absoluta utan beror på vad man jämför med och betraktningsavståndet . När jag häromdagen besökte hamnen i Malmö där Charles de Gaulle låg förtöjd fick vi besökare bara se det främre partiet bort till "tornet", och vi såg detta från ett väl tilltaget säkerhetsavstånd. Det räckte för att ge oss ett närmast förkrossade intryck av storlek, kraft och makt.
När jag ser dina fina bilder av hela hangarfartyget, inser jag att det som vi skymtade bara var cirka en tredjedel av hela fartygskroppen. Att det finns andra fartyg, både civila och militära, som är ännu större är intressant, men det förminskar knappast den både imponerade och skräckblandade upplevelsen hos oss som besökte hamnen i Malmö.
Att jag skriver detta beror på att jag fortfarande har ambivalenta känslor från det besöket.
Hälsningar Sven
syntax 2026-03-03 09:41

Det där med storlek, kraft, och makt - får man ta med en liten nypa salt. Ett hangarfartyg är utomordentligt känsligt och lättsårbart. I skarpt läge måste det skyddas av flera ringar av jagare och ubåtar - och ett paraply av flygplan
Om det täta skyddet sviktar det minsta, så skulle ett slagskepp från andra världskriget som är bestyckat med långskjutande grovt artilleri, kunna sänka ett modernt hangarfartyg på några minuter.

Jag förstår känslan - men försöker bara modifiera den lite... :-)
sveka 2026-03-03 13:13

Min avsikt med kommentaren var inte i första hand att diskutera marin krigföring utan att reflektera över reaktioner inför ett konkret exempel på militär styrka.
Men faktum är att jag för mig själv har funderat över hur effektiva, och sårbara, dessa mastodonter är. Eftersom jag inte kan ämnet har jag fått googla, och den bild som framkommer är att de faktiskt är synnerligen användbara som krigsredskap. De är flytande, och flyttbara, flygbaser med lång räckvidd och precision, mycket bättre än de slagskepp som fanns tidigare. De opererar aldrig ensamma utan med hjälp av en stridsgrupp med både ytfartyg och ubåtar, och det sammantagna skyddet mot angrepp anses vara mycket gott, såvitt jag förstår.
Det är ju alltid vanskligt att googla ett område som man inte behärskar, men den bild jag får fram visar att hangarfartyg är formidabla krigsmaskiner. Inte undra på att de kan väcka blandade känslor hos betraktaren.
syntax 2026-03-03 13:27

Det är ju det som jag beskriver i min text - skyddet. Om det är vattentätt, alltid, då är hangarfartyget med sin stridsgrupp mycket effektivare än slagskepp. Det är därför som det numera finns hangarfartyg och inte slagskepp.
Men - vad jag menar, och som anknyter till ditt urspungliga inlägg, är att dom kanske inte är så mäktiga som dom ser ut. Vi har ännu inte sett vad som händer om ett modernt hangarfartyg med sin stridsgrupp utsätts för ett kompetent angrepp. Allt är teori.
Svar från pdahlen 2026-03-04 06:08

Visst är det maffigt och mer power än ett kryssningsfartyg men ser man till storlek och då särkilt på höjden så är ett kryssningsfartyg större rent storleksmässigt. Dessa har dock två helt skilda användningsområden
ehrsa 2026-03-03 12:42
Det är ju rätt knepigt att få en 'känsla' över hur stort ett fartyg är ibland om man inte är nära.. Min 'känsla' av dina bilder är att fartyget skiljer sig en del i storlek jämfört med det här Amerikanska fartyget som besökte Stockholm Ström i juni 2022..
https://www.fotosidan.se/blogs/ogonblicksstunder/nato-is-here.htm#comments
Hälsn!
Svar från pdahlen 2026-03-04 06:03

Jo det är det ju, fartygen ser ju större ut i hamn. Jag kollade ditt USS Kearsarge och det var ungefär lika långt men betydligt smalare bara 32 mot detta som var över 50m. USA har några större hangarfartyg också upp till en 330m och då lika stora som ett kryssningsfartyg. Jag jämförde med de kryssningsfartyg som passerar och de är längre och betydligt högre än vad hangarfartygen är.
RolfEric 2026-03-03 17:59
Svanen är en fin kontrast till hangarfartyget
Svar från pdahlen 2026-03-04 06:04

Tackar, jo man kan ha den i jämförelse
Bjarne 2026-03-03 18:36
Det var en riktig parad du hittat där. Jag hade nog också trott att hangarfartyget skulle se större ut, men svårt att avgöra på bild. Det är synd att de här skapelserna behövs, men tyvärr ser ju världen ut så.
Hälsningar Bjarne
Svar från pdahlen 2026-03-04 06:19

Jo det är svårt att se storleken på bild, men min första upplevelse var att jag var tvungen att titta i kameran och kunde se flygplanen innan jag förstod att det var hangarfartyget. Det stämde ju också när jag jämförde med kryssningsfartygen att dessa är oftast större. De är ju också betydligt högre så de blir ju volymmässigt större
Erik Madsen 2026-03-03 19:51
Hej Peter D.
Det är bra att ha en vaksam observatör i passagerarsätet :-)
Fina bilder på de olika militära fartygen. Jag tycker att man kan ana storleken på Charles de Gaulle när man ser flygplanen på däcket.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Svar från pdahlen 2026-03-04 06:29

Jo det var en bra observation, vi hade hört att den skulle lämna Malmö men inte när, så det var mycket tur. Hade vi åkt en halvtimme senare så hade vi nog inte sett det. Som fartyg är det stort, men jämför man med kryssningsfartygen så är de större och upplevs också som större då de är mycket högre över vattnet
Vibybo 2026-03-04 05:44
Intressant om jämförelse i storlekar, det hade jag inte tänkt på. Vi lever i högsta grad i orostider.
Svar från pdahlen 2026-03-04 06:30

Det säger nog mest hur extremt stora kryssningsfartygen är, sedan har de helt olika inriktningar
Halina Strandskatan 2026-03-05 11:28
Wow! Fantastiska bilder. Roligt att du fick möjlighet dokumentera det. Jag har alltid fascinerats av stora maskiner och stora fartyg, men just de väcker någon oro och obehag… men på bilderna är de makalösa!
Hälsningar Halina
Svar från pdahlen 2026-03-05 14:15

Jo egentligen borde man tycka att varken hangarfartyg och kryssningsfartyg skulle vara nödvändiga, men iaf hangarfartyget är nog tyvärr det