av Peter Dahlén

Jordbodalen den 5 o 9 februari

Jag valde att gå två turer i Jordbodalen utan ett riktigt tele utan endast Z6iii och ett 180/4,5 makroobjektiv, det är en liten kombo som fungerar som ett korttele och makro i ett. 


Vädermässigt så skilde det ganska mycket mellan turerna, den 5 februari så var det något kallare och nästan ingen snö, och bäcken hade nästan fryst ihop. 



Hittade strömstaren 

Det var inte många öppningar i isen, jag blev riktigt rädd på slutet för fågeln dök ner och jag såg den aldrig mer. Man tänkte ju hur länge kan en strömstare hålla andan? 


Nästa tur den 9 februari, då hade det kommit snö men hade också blivit lite mildare 


Bäcken från den första bilden hade öppnat upp sig lite mer 

Jag var ju rädd att strömstaren hade drunknat, men så var det som tur inte 

Jag hittade inte så många motiv för makro, men ett blad fanns det iaf 

Inlagt 2026-02-11 07:22 | Läst 297 ggr
Lena Holm 2026-02-11 07:40
Jag trivs ju väldigt bra med mitt 100-500, just för att man kan göra så mycket med det. Dock inte makro och närgränsen är inte tillräcklig, men man kan inte få allt. Jag funderade också vad strömstaren gjorde om den hamnade under isen då jag såg den senast. Men den har väl någon slags teknik för att undvika detta. Fint vid bäcken när det kom snö som på sjunde bilden.
Hälsningar Lena
Svar från pdahlen 2026-02-13 06:46

Jo en zoom är ju praktisk, Nikon har en motsvarande 100-400 som bl.a Ing-Marie har, den har också ganska bra närgräns som ger en förstoringsgrad på 0,38 eller 1:2,6. Kan vara något som jag kan fundera på, annars gillar jag min lilla 300/4 som med TC1,4 ger 420mm. Den och kameran är så liten så det behövs inte någon större väska utan jag har en som är för hus med ett monterat 70-200 objektiv.

Jag låg ju ett antal gånger i en myrstack och fotograferade under förra året, kan tänka mig att ett 180mm objektiv har sina fördelar där och även i fjärilsfotografering. Men det lär väl dröja i år
Erik Madsen 2026-02-11 17:49
Hej Peter D.
Det låter jättebra med det objektivet.
Och du fick några fina bilder med det – särskilt nummer 1, 6 och 9.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Svar från pdahlen 2026-02-13 07:16

Tackar, det blir perfekt i Melby Overdrev till våren, så kanske man kan fotografera myrorna på distans
gunte 2026-02-11 22:40
Inte mycket bäck kvar när det blir så kallt, hoppas det inte blir värre, då får den väl flytta tillfälligt.
HaD/Gunte..
Svar från pdahlen 2026-02-13 07:19

Nä, det har fruset på uppströms så det är inte så mycket vatten som kommer igenom. Jag trodde ett tag när det blev mildare i mitten av januari att det var dumt att kungsfiskarna drog iväg, men det var ett klokt beslut för nu har det var is på alla deras fiskeställe
Bjarne 2026-02-12 21:05
Skönt att den lilla strömstaren hittar lite vatten i alla fall. Snygg is och ett fint löv på slutet.
Hälsningar Bjarne
Svar från pdahlen 2026-02-13 07:45

Tackar, den brukar ju komma hit varje år, den tycker nog också att det är en skitvinter, jag och strömstaren håller ihop 😊
Vibybo 2026-02-13 11:05
Kul att se förvandlingen. Sen är det en kul utmaning att helt enkelt välja en kamera, ett objektiv och se vad som finns där ute. Och här gick det ju lysande. Makroobjektiv är användbara till mycket.
Svar från pdahlen 2026-02-14 07:27

Tackar, det ska bli kul att använda objektivet i sommar