av Peter Dahlén

Melby Overdrev 10 juli

 Den 10 juli, den sista dagen vid Melby Overdrev denna gång. Men jag har varit där två veckor senare och fick med mig massa nytt material, så det kommer mera längre fram. Med pre capture aktiverad ibland så brukar några timmar ge en tusen bilder per dag


Denna morgon var det ett rådjur vid ingången till Melby Overdrev 


Två bilder på blåklockorna med olika bländare och med det olika skärpedjup 

Skulle kunna vara luktgräsfjäril 

En serie med pre capture på en blåvinge 

Och här en på storfläckig pärlemorfjäril 

Mindre guldvinge 

Men men, jag var helt uppslukad i fjärilarna så jag märkte inte att jag hade fått besökare ….


Helt plötsligt så stod en flock på en 10-15 djur och tittade på mig en 30m bort. Helt otroligt att jag inte hade märkt att de kom, det är ändå en 500m sikt runt om och jag reser mig upp ganska ofta för att hitta nya fjärilar, men jag hade nog bara ställt in ögonen på fjärilar och på en 2m. 

Alla djuren stod still, som att de hade stått där ett tag och väntade på att jag skulle försvinna. De såg iaf snälla ut. 

Jag gick ur hagen och då vandrade de in på den stig jag hade varit vid under någon timme 


Inlagt 2025-08-06 06:28 | Läst 442 ggr. | Permalink
mojje 2025-08-06 10:29
Du får mycket bilder att gå igenom med den där funktionen aktiverad då. Fina bilder du visar här, rådjuret är vackert.
Svar från pdahlen 2025-08-07 08:20

Tackar, jo det är nackdelen. Idag laddar jag in alla bilder i LR och sedan raderar jag 80% ganska direkt, kanske ska jag välja att granska bilderna först och bara ladda in de som verkar ha något potential. Jag har Faststone som en snabb viewer av bilder, men jag har inte använt den innan LR, men jag skulle kanske prova.
Erik Madsen 2025-08-06 14:08
Hej Peter D.
Ännu en fin serie, där jag faller speciellt för rådjuren, som bara kan kika på dig mellan de två träden.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
PS: En fråga. Jag tror att jag förstår att användningen av "Pre Capture" är avsedd för rörliga motiv. Men kan man inte ta en enda bild om man släpper avtryckaren efter att man tagit en bild?
Svar från pdahlen 2025-08-07 08:29

Tackar, nä det går inte. Det absolut minsta blir med inställningen 15bps och 0,5s innan, det skulle ge ungefär 7 bilder innan avtryck och kanske 5 efter beroende hur snabb man är att släppa, dvs 12 bilder som minst. 15bps är dock för långsamt för fjärilen etc hinner flyga ur bild ganska snabbt, eftersom man hinner inte reagera och följa med med kameran. Jag använder 30 bilder per sekund och då blir det som minst 15 bilder innan och kanske 10 efter, men oftast mer för sitter man och väntar i kanske 5min så har man inte den snabbaste reaktionstiden. Egentligen är det enbart de bilder man tog innan nedtryck som man plockar ifrån, så det hade kunnat ha varit ett val att enbart de före sparades, men det finns det inte, det minsta är att spara 1 sekund efter
Erik Madsen 2025-08-07 17:04

Tak for svaret - jeg kan kun sige WOW.
Med mange venlige hilsener fra Erik.
Vibybo 2025-08-06 15:55
Mycket fin bild på rådjuret! Bilder på flygande fjärilar är spännande att se, ögat hänger ju inte med i verkligheten (eller rättare sagt, vårt tröga medvetande i bildtolkningen), så här går det att se rörelserna. Själv undviker jag högst medvetet för många bilder, kan låta kameran ta max tre på en gång. Spännande med korna! De har stealthegenskaper. Söta var de. De är nyfikna i vart fall, det är alla kor.
Svar från pdahlen 2025-08-07 08:37

Tackar, jag har runt 4bps som normal inställning men ska man fånga fjärilar så behövs minst 30 som jag har använt, har faktiskt funderat på om jag skulle testa 60bps för det är runt 0,2-0,3 s som allt händer, därefter har de flugit ur bild för man hinner inte reagera.

Har faktiskt aldrig sett korna så nära den grinden tidigare, så det måste ju ha sett mig och blivit nyfikna på vilken inkräktare det var i deras område. Men jag ska säga att det var en syn när jag tittade upp och det var en 5 kor i bredd som stod och tittade på mig, tyvärr hade jag inte den sinnesnärvaro att stanna kvar och ta en bild just då, utan alla bilderna på korna tog jag när jag satt mig i säkerhet. Men de såg väldigt snälla ut för jag säga.

Man undrar ju ibland (har hänt flera gånger) att när man varit inne i ett sådant koland och tagit sig ut, att hela gruppen av vanliga kor har gått till grinden och stått där så länge jag har varit kvar och slickat sig om munnen, men det gjorde inte dessa, de struntade i mig så fort som jag lämnat deras område