av Peter Dahlén

Öland 10 den 14/5 Beijershamn

Sista morgonpromenad på Beijershamn 


Hämpling 

Rödbena i en  stilfull inflygning 

Tofsvipa 

Ägretthäger

Skärfläckor 

Gråänder 

Skedand, den ser ju väldigt speciell ut 

honan till höger 

Stenskvätta

Det var allt från Öland för i år, nu går turen vidare till Uppsala, ligger några bloggar färdiga för Uppsala också 

Inlagt 2026-06-06 05:34 | Läst 163 ggr
ehrsa 2026-06-06 12:17
Vackert ! Där Hämplingen i första bilden och de flygande Grågässen sticker ut extra tack var den synliga bakgrunden, det betyder mer än man tror för hela bilden.. Men svårt att alltid få till, samma som när man bara har blå himmel bakom en Tornseglare.. Det har jag många bilder av hittills.. Behöver mer 'sommar/kvällsmoln' som bakgrund, men det kommer det också!
Hälsn!
Svar från pdahlen 2026-06-07 05:57

Tackar, jo man vill ju gärna ha en bakgrund men ibland vill inte fåglarna det. Nu väntar vi på tornseglarna …..
niniz 2026-06-06 14:06
Håller med Jan och säger hämplingen blev fin där i trädet.
Hur var det med fästingarna? Turister blev ju avråda pga nån invasion. Kanske hade fått ordning på det
/N
Svar från pdahlen 2026-06-07 06:01

Tackar, jo den satt fint i trädet. Jo vi hörde om fästingar innan, men det var på en bestämd plats, ungefär mitt på Öland och vi var inte så långt norrut. Vi fick inte en enda fästing fastän man kröp runt i gräset
Lena Holm 2026-06-07 11:20
Skedänder ser lite ut som att de är felritade, eller där evolutionen har gått lite överstyr för en viss egenskap. Första bilden är fin även om jag bara har telefonen tillgänglig just nu (sitter på flygplats och har tråkigt). Ska kolla lite mer när jag kommer hem.
Hälsningar Lena
Svar från pdahlen 2026-06-07 11:32

Tackar, jo de ser lite feldesignade ut, men det kan ju vara ett medvetet val. Det är ju många fågelnäbbar som funktionsmässigt har en perfekt design såsom de används, så är ju bara frågan om det är sättet att använda näbben som styr till näbbens utseende eller tvärtom.

Hoppas att ni har haft en fin tur på Island, där kan ju vädret vara lika växlande som på Öland 😊