av Peter Dahlén
Sol o måne
Några uppsamlade bilder

I mitten av Juni så låg mars synlig i närheten av månen. Mars är den lilla prick precis i underkant av bilden, kan inte riktigt svara på varför den inte hamnade längre in i bild :)
månen vid något tillfälle 
solen fast i moln 
månen ibland träd 
För några veckor sedan när vi körde hem vid 22 tiden så hängde en röd måne alldeles vid horisonten, stannade bilen och tog några bilder.
Inlagt 2021-08-09 06:08 |
Läst 543 ggr. |
Permalink

Snygg och lite poetisk samling :-)
Hälsningar Halina
Tackar, det är ju den typ av bilder man tar regelbundet, det har blivit många bilder på månen genom åren fastän de blir ganska lika
😁
Tackar, jag menade nog inte nära som nära utan mer att de för betraktaren låg tätt ihop sett 2 dimensionellt. Tror faktiskt att jag tog bilder utan att känna till att mars var där och att därefter upptäckte att det var ett sådant event rapporterad i appen.
Jo det ju någon typ av föroreningar som ger det röda, men det kan också vara hög luftfuktighet, efter ett regn tex