Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 379 kr per år

Annons

Bästa bildstorleken för framkallning?

Produkter
(logga in för att koppla)

LizzieM

Aktiv medlem
Jag har så himla svårt för att beskära mina bilder rätt och få dom i bra storlek till framkallningen.

När jag framkallar mina bilder är dom både små och stora, avlånga och fyrkantiga.
Går det ens att få dom i en och samma storlek utan att dom sträcks ut eller trycks ihop och fortfarande är i samma bra kvalité?
 
Du får ju se till att bildens proportion i pixlar är samma som papprets proportion i cm.

Exempel: en bild med 3000*2000 pixlar har proportionen 1,5 (3000/2000). Ett papper med måtten 15*10 cm har också proportionen 1,5 (15/10). Vill du däremot skriva ut samma bild på ett A4 så har det proportionen 1,41 (29,7 cm/21 cm) vilket betyder att du kommer att få vita kanter om du inte beskär bilden.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto