Install the app
How to install the app on iOS
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Du använder en lite för gammal webbläsare, du bör uppdatera den.
Diascanner för Linux
- Trådstartare Muni
- Start datum
De flesta stöds av Vuescan. Kolla här:
http://www.hamrick.com/vuescan/vuescan.htm#supported
På vissa skannrar står det att de bara stöds under Windows och Mac OS, och att man måste ha tillverkarens mjukvara installerad - undvik dem.
http://www.hamrick.com/vuescan/vuescan.htm#supported
På vissa skannrar står det att de bara stöds under Windows och Mac OS, och att man måste ha tillverkarens mjukvara installerad - undvik dem.
Muni
Aktiv medlem
Hur har det gått med Ubuntu och scanning?
Det är det enda väsentliga som jag inte får att funka i linux (förutom att jag saknar ljud efter den senaste Ubuntu-uppdateringen) och som jag verkligen skulle vilja få till.
Jag förmodar att du uppgraderat till Ubuntu 8.10. Den versionen känns inte färdig, så personligen avvaktar jag ett tag. Många har haft problem med den uppgraderingen.
Jag har lagt diascanningen på hyllan, då jag köpt bälg och diaadapter till kameran. Det fungerar över förväntan. Dessutom blir arbetsflödet betydligt snabbare än en scanner. Till pappersfoto har jag ett reprostativ, som gör att jag slipper montera ur bilderna ur albumet. Även här är arbetsflödet snabbare.
Jag scannar inte ofta, men min gamla Canonscanner har funkat bra i Ubuntu.
//Martin
Similar threads
- Svar
- 10
- Visningar
- 1 K
- Svar
- 10
- Visningar
- 4 K
- Svar
- 27
- Visningar
- 5 K






