Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Försämring av brus i bilden

Produkter
(logga in för att koppla)

2mas2

Avslutat medlemskap
Jag upplever att bilderna jag tagit på senaste tiden har mer brus i sig än tidigare.
Jag har jämfört bilder tagna för ca 6 mån sedan med nytagna där ISO-talet är samma och det verkar som om bruset har ökat.
Bilderna är tagna i dagsljus med ISO 100-200. Kameran är en 350D med 28-80.
Objektivet är samma på bilderna.
Kan bruset öka efterhand och finns det något sätt att i så fall återfå "orginalkvalitet"
 
Har ingen aning om hur kan förhålla sig egentligen. Däremot fick jag ett tips från FotoVideo i Stockholm när jag köpte nytt kamerahus gällande försämrad bildkvalité som satte myror i huvudet på mig. Säljaren menade att man kan råka ut för bildkvalitéförsämringar efter flitigt användande och detta avhjälptes genom att formattera om minneskortet.
 
Bildbrus

Tack för tipset.
Ska genast göra det och sedan ta lite nya foto och jämnföra.
Hör av mig sedan på forumet hur det gick
 
ANNONS
Götaplatsens Foto