Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

fota "direkt in i datorn" ?

Produkter
(logga in för att koppla)

tomasj

Ny medlem
Hur bär jag mig åt och vad behöver jag för att fota rakt in i datorn så jag kan se resultatet på stor skärm med en gång?
 
Har du en canon så följer det med programvara för det. Kolla hjälpen i Zoombrowser.
 
har du penta k10d behøver du "pentax remote assistant" finns i firmware från pentax.se (senaste versionen.

skriv vilken kamera du har så blir det lættare att få hjælp ;)
 
tack för hjälpen, jag har köpt min Kamera begagnad här på fotosidan. Jag fick inte med någon programvara till denna det är en Canon 20D. Finns det att ladda ner den programvara jag behöver?

T.
 
På Canons sidor finns bara uppdateringar att hämta vad jag kan se. Hur ställer sig canon till att man kopierar den medföljande cd:n?
 
tomasj skrev:
På Canons sidor finns bara uppdateringar att hämta vad jag kan se. Hur ställer sig canon till att man kopierar den medföljande cd:n?

Teoretiskt har du ju rätt till en kopia av det medföljande pogrammet. (Då du äger en kamera som säljs med det) Nu vet jag inte om Canon använder serienumer på sina gratisprogram, och om det kan va ett problem.
Jag skulle nog ladda ner/kopiera det, då det är standard till kameran.
/Johannes
 
ANNONS
Götaplatsens Foto