Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

inställningar nikon d600

Produkter
(logga in för att koppla)
Hej
Jag har funderat på en sak. Jag kör alltid en autofokus punkt men när ljuset blir kass kan det iblad se vart den håller hus. Visst brukar den blippa till och bli röd när den hittat fokus?

Den gör inte alltid det. Vad kan det va?

Är du säker på det? Blir den inte bara röd för att visa vilken fokuspunkt som används, inte att bilden faktiskt är i fokus. Att det är i fokus visas med grön punkt nederst i sökaren.
 
På de kamerorna jag har använt har fokuspunkten inte markerat att den har hittat fokus. Det görs precis som Uno säger med den gröna punkten på displayen.

Däremot har jag märkt på D800 att den lyser röttt ett ögonblick när man börjar fokusera. Det finns en inställning som heter något i stil med AF point illumination i pennmenyn på D800, kolla om du har den på D600 också.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto