Ett bekymmer med ovanligare mellanformatsfabrikat är tillgången på begagnade tillbehör. Bronica var aldrig någon storsäljare i Sverige - av flera skäl.Begagnade tillbehör till den finns givetvis men är sällsynta, förhållandevis.
Hasselblad har alltid varit tämligen vanlig här såklart och idag finns det en uppsjö med bra begagnade tillbehör.
Och även om det finns folk som "älskar att hata Hasselbladskameran" (oftast har de aldrig arbetat med den, de kommer med felaktiga påståenden utan relevans, ibland kan man undra om de överhuvudtaget sett kameran) så ÄR det ett mycket mycket bra system med bra optik - minst sagt - och en arbetshäst av rang som pallar hårt arbete i decennier utan att tröttna ur.
Däremot saknar den givetvis autofocus och motorframdragning, det senare kan man få genom tillsats eller vid annat modellval på kamerahus.
Men, som sagt, det finns hur mycket begagnat som helst att köpa till den, och i princip passar all utrustning till alla kamerahus. Det som kan vara litet besvärligare är originalfilter och -motljusskydd, men där finns adaptrar att tillgå.
Digitalt? Jodå, det finns också - men givetvis kostar det. Men de priserna (digitala bakstycken) kommer också att falla. Så när tiden är mogen byter man lugnt och stilla filmkassetten till bladaren mot en digital - om man vill.
Eftersom jag ägt/använt det mesta i mellanformatsväg vet jag att många system är bra, i vissa lägen kan något annat fabrikat vara lika bra eller något bättre än bladaren. Men som helhet och som kamerasystem finns inget bättre än Hasselblad i mellanformatsklassen.
Us