jorgene
Aktiv medlem
Jag förstår inte riktigt varför Canon valde denna lösning, och inte satsade på kompatibilitet som Nikon gjort med sin DX-serie? Var det för att göra konstruktionen mer kompakt, eller? Någon som är mer insatt i Canon-systemet?BME skrev:
Nej, det är fysiskt omöjligt, i alla fall så länge man håller sig till en klassisk spegelreflex-konstruktion. Ett EF-S objektiv sticker in för långt i huset, och spegeln på ett FF-hus skulle slå i objektivet när den fälls upp.
Som sagt, det skulle kanske gå om man frångick den klassiska spegeluppfällnings-mekanismen och lät spegeln röra sig enligt ett mer komplicerat mönster, men inte annars.
Som en sidnot: Jag är ganska övertygad om att vi kommer att se just detta på Nikons FF, när den väl kommer. FF-sensor med beskuret DX-läge, plus stöd för MF. Allt sedan 1977 kan användas. Jag tror det är delvis därför vi har High Speed Crop-läget på D2X; för att "vänja" oss vid denna framtida feature.






