Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Photoshop-problem

Produkter
(logga in för att koppla)

Lars S

Aktiv medlem
Har råkat ut för ett mindre men irriterande problem i Photoshop CS2, antar jag lyckades klicka fel nånstans - men hur komma tillbaks till som det var?
Jag håller på att skanna dia till A4, 300 dpi och skriver in titel, beskrivning, keywords etc i "File Info".

Plötsligt, för nyskannade bilder, kan jag inte komma åt "File info" från Adobe Bridge, utan måste lyfta in bilden i Photoshop för att fylla i uppgifter. Jag kan sedan inte se inskriven information i A. Bridge. Använder "As details" under "View" i A. Bridge.

Samtidigt så defineras bildens storlek i A. Bridge som x pixlar x y pixlar @ 72 dpi, inte @300 dpi. När jag lyfter in bilden P-shop definieras den dock som 300 dpi i "Front Image" och "Image Size".

Har någon ett tips om hur jag får allt att fungera som tidigare?

Problemet uppträder alltså bara för bilder skannade efter en viss tidpunkt, Tidigare bilder är OK.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto