petterovski
Aktiv medlem
Har införskaffat ett Canon 17-40 4L idag, och undrar nu vilket UV-filter jag bör sätta på detta objektiv som skydd. Är det B&W som gäller, eller finns det nåt annat märke som är bättre anpassat?
Plusmedlemskap kostar 349 kr per år
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Glaskvaliten sett till antireflexegenskaperna är nog likvärdiga. Om man jämför Hoya HMC super och B&W MRC. Skillnaden ligger dels i den allmänna finishen till B&W fördel. En viktig skillnad är att B&W har ett extra hårt och mer reptåligt glas (MRC = multiresistent coating), som dessutom är betydligt enklare att rengöra. Du får bort skiten ganska så omgående istället för att gegga runt med den som på andra tillverkares filter. Hoya har för övrigt också slimfilter som alternativ. Vad beträffar skillnaden mellan UV och Sky så är den obefintlig med DSLR. Sensorn filtrerar bort varmtonen i sky-filtret, fungerar enbart som skydd nu mera.dwargert skrev:
Tack för svaret, har kikat på många trådar i ämnet men inte sett några svar angående glaset utan enbart om det mekaniska. Hmm, får fundera på om det är värt de extra slantarna, är iofs väldigt irreterad på filter som inte går att ta av, sen är det bra att B&W har sina slim-filter.




