Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.
Plusmedlemskap kostar 379 kr per år
Klotterplanket
Bli medlem i gruppen för att skriva
En ”wildlife”-fotograf jag beundrar stort är Marsel van Oosten. Inte bara en duktig fotograf utan en kille med båda fötterna på jorden, med profil bland dödliga på Flickr och 500px bland annat. Han representerar en inriktning, ganska långt bort från det suggestiva och konstnärliga. Det finns många andra spännande inriktningar, men nog är han duktig på det han gör.
http://www.squiver.com/?reload
http://1x.com/artist/63062
http://en.wikipedia.org/wiki/Marsel_van_Oosten
Happy shooting!
/Björn
http://www.gdtfoto.de/content.php?lang=en
En jordugglebild fanns på fotosidan som jag ville titta mer på. Nästa gång jag kollade var den borta. Någon timme senare fanns den där men det var en annan bild. Enligt fotografen "den rätta bilden". Jag blev konfunderad. Fattar inte vad det var som var "fel" med den första bilden.
Trevlig lördagskväll!
Tomas
Ni har väl inte missat senaste numret av Fotosidan Magasin? Fin intervju med Stefan Oscarsson, ett välbekant namn för de flesta i denna pool skulle jag tro. Förutom intervju, läsvärda betraktelser kring några egna bilder, kommentarer på andras bilder och några matnyttiga allmänna tips.
Passar på att ge ett länktips för er som är ute i fält: http://www.wildlifewatchingsupplies.co.uk/
Vet inte om de skickar till Sverige men hittar man nåt intressant i shoppen kan det ju vara värt att fråga.
Allt gott
Björn
¨MVH Roger
:=)
MVH Roger
Tomas
MVH Roger
båda platsar klockrent!
/micke
Måste be om lite hjälp, på min sida ligger 3 bilder på en fågel som jag fotat idag men jag vet inte vad det är. Finns det någon här ute som har lust att gå in och kika på de 3 bilderna som bara har nummer. Trodde själv först det var någon typ av Trast men näbben och stjärten stämmer inte. Snälla hjälp mig. Mvh Christina
Lars-Göran
Här kan ni se skillnaden, den senare versionen är sparad som "save for web and devices".
http://www.fotosidan.se/gallery/viewpic.htm/2540243.htm?set=mp
Får kanske börja skriva in exif:en för hand, för jag gillar att ha den och jag gillar att se andras.
En evig fråga är detta och ngn enkel lösning finns nog inte heller utan frågan kommer att stötas och blötas med jämna mellanrum och kanske det är bra att det tas upp då och då så frågan väcks till liv och kommentarsfrekvensen ökar på så sätt ett tag i alla fall varje gång det kommer upp.
Steffe
Nu är det ju så att det är mängder med bilder som publiceras här, jag ser inte alla. Vid snabbgenomgång blir det de som ögat fastnar på som får min amatörkommentar, men eftersom jag är med för att ta till mig information som ska förbättra mig har jag nu slutat kommentera bilder utan alla uppgifter om tider, bländare, objektiv, iso, kamera. Med de uppgifterna så får jag en uppfattning om hur och med vad det blir bäst bilder och vad jag ska uppdatera med. Har just nu en känsla av att Nikon leder före Canon när det gäller de längre objektiven, tyvärr eftersom jag valde Canon från start pga av 5D mkII´s goda hantering av höga ISO-tal
Finns inget som kan förstöra min dag, men fy va dåligt å ha 52 okomenterade bilder i den poolen som e mest aktiv utav alla,
Måste finnas allt för många som verkligen int ger utan bara tar.
MVH Roger
http://pdf.direktpress.se/flashpublisher/magazine/7462
Har tittat runt lite här på alla okommenterade bilder har kommenterat själv ett 10 tal men jag tycker alla borde hjälpa till i gruppen med kommentarer.
poolen går ju ut på det att man ska kommentera bilder och ev. ge ett betyg på bild/bilder.
Tycker ni inte som jag att det skulle vara roligt att se till att det inte blir så många okommenterade?
För om alla hjälper till så blir alla som lägger upp bilder glada
Mvh
Jerry