Efter några års uppehåll med bloggande på fotosidan startar jag om 2024. Det kommer mest att handla om fotografi i olika former och en del om hur jag tänker runt mina bilder.

OmTag. Det gångna dygnet och ett boktips.

Det blir bilder varje dag. Jag kollade hur många exponeringar jag gjort med ”nya” kameran som jag började använda i slutet av januari och delade summan med antal dagar jag använt den. Jag kom fram till att jag snittar på 53 bilder om dagen, vissa dagar mer andra mindre, men jag fotograferar varje dag. När jag plåtade analogt körde jag ca 300 rullar 135-36 om året och dessutom en del mellan och storformat, så jag ligger på ungefär samma frekvens med det digitala.

Eftersom jag plåtar så mycket när det är mörkt kommer det dock till lite extra bilder då de inte gick att ta med de analoga kamerorna och därför inte heller togs. Hur som helst, detta att det digitala per automatik skulle medföra att man ”blir slarvigare och försöker ersätta kvalitet med kvantitet” stämmer i alla fall inte på mig. Här är ett par bilder från det gångna dygnet.

Slutligen ett boktips, eller snarare ett fotograftips: KOUDELKA av Robert Delpiere utgiven av Thames & Hudson. Den kan vara slut på förlaget men det är en fantastisk bok som till skillnad från de andra visar hela Koudelkas utveckling inom fotografin fram till och med projektet Chaos där han börjar arbeta med 6 * 17 cm panoramakamera. Jag gillar alla hans böcker, men om inte boken jag tipsar om här finns att få tag i så rekommenderar jag att starta med boken Exiles. Den främste nu levande fotografen enligt mig, för mig tillhör han en av det absoluta toppskiktet av fotografer genom fotohistorien. 


Josef Koudelka Prague 1968


Josef Koudelka 
Gypsies 1967

Inlagt 2025-12-13 03:40 | Läst 193 ggr. | Permalink


(visas ej)

Hur mycket är tre plus två?
Skriv svaret med bokstäver
Peter - 2025-12-13 11:27
vackert och stämningsfyllt på cykeln 👍
Svar från alf109 2025-12-13 18:21

Tack ska du ha Peter.
/Affe
Turbo56 2025-12-13 18:13
Fina bilder båda två, det är någonting speciellt med att fotografera i svagt ljus.
Gällande att ersätta kvalitet med kvantitet, så orkar jag inte gå igenom en massa dåliga bilder, jag försöker göra varje bild som jag vill ha den i kameran.
Dogma var inte fel.
Jag tror att vi som ha fotograferat analogt i massor av år har svårt att ändra tankesätt, bilderna görs primärt i kameran och man skall inte slösa en massa bilder.
Ha en fin lördag
Stefan
Svar från alf109 2025-12-13 18:23

Tack ska du ha Stefan.
Jo så är det säkert, erfarenheten har gjort att man inte ens tar de 90% som man från början ser att det inte kan bli någon bild.
/Affe