Om allt och ingenting.....
A BLACK AND WHITE PHOTO THAT I REALLY LIKE
Ja, jag har sagt det innan och jag säger det igen....Jag har svårt att få till det där med svartvita foton, men den här bilden gillade jag verkligen.
Men det har kanske mer med det fina motivet att göra, för Lill-Prinsar blir ju bra vare sig det är i färg eller i svartvitt, eller hur? =)
Ha en underbar dag alla goa människor! =)
Inlagt 2015-03-04 12:11 |
Läst 16255 ggr. |
Permalink



Ha en fin dag du med Helene
MVH Anita s
Tack Anita! =)
Ha det så gott!
Ska jag ge lite konstruktiv kritik så tycker jag att ögonen är för mörka. Jag försöker alltid lätta upp ögonen, först med ljus (reflexskärm/blixt) eller efteråt i redigeringen.
Kanske en smaksak men så tycker jag :-)
Ha det gott !
/Lasse
Tack Lasse! =) Ska tänka på det, men på min skärm är dom rätt så ljusa, men har kanske för ljus skärm?? Ska kolla ordentligt på fler skärmar och försöka ställa in det ordentligt. Tycker det är svårt att ställa in på Mac:arna! =)
Ha en underbar dag!
Ok, ja jag sitter på jobbet nu med inte lika bra skärm som hemma ....
Men resten av ansiktet är klart ljusare i alla fall :-)
Min reaktion var direkt och kanske inte stämmer helt om man kollar mer noga
Kan ge dig ett tips Heléne. Jag har kalibrerat många egna Macar så de stämmer mot mina utskrifter. Vilket värde som är korrekt beror på hur ljust rummet är som man sitter i och redigerar. Ett spann mellan 90 Candela och 160 Candela brukar anses OK. Så i ett ljust rum ligger man mer mot 160 och ett mörkt rum ner mot 90.
Själv har jag funnit 120 Cd fungerar bra.
Macarnas ljusreglage verkar vara ganska konsekventa. Hittills visar de på högsta ljusstyrka runt 250 Candela. Alltså alldeles för mycket för att det skall bli bra vid en utskrift. Bilden som kommer ur skrivaren skulle bli en mörk besvikelse.
Vid solstrålen som pekar på klockan 6 i bilden man ser när man korrigerar ljusstyrkan på Macen är man runt 110 Cd. Vid en plupp mer ligger man på runt 120 Cd.
Detta stämmer ganska väl både på min Macbook Air, En Macbook Retina 15 och på ett par iMac av äldre modell.
Så ställ ljuset där och se vad du själv tycker. Min huvudskärm är ställd för utskrifter. Så den är ställd för 120 Cd. Det är ganska mörkt med de flesta användares mått mätt men stämmer med vad jag får ut i skrivaren.
Så jag håller med Lasse. Bilden ligger mot low key hållet. Drar jag över den till lap toppens skärm och ökar ljuset till nästan max så tycker jag bilden blir mycket bättre.
Vill du ha ett ljus som lite går i moll är det helt OK. Bilden är fortfarande bra. Vill du ha en mer positiv bild bör du redigera bilden på en skärm med lägre ljusstyrka. Nu lär väl de enda som gnäller vara vi som har skärmarna inställda för utskrifter. Fast vi lever enligt Wysiwyg. Vi kommer tycka bilderna från många är för mörka. Skälet till det är helt enkelt att skärmarna är för ljust ställda rent allmänt. Det i sin tur leder till den vanliga frågan. Varför blir mina utskrifter så mörka.
Publicerar man bilder på nätet vet man inte vad den andre ser. Mina egna bilder redigerade på en ganska mörk skärm ses förmodligen av dem med ljusstyrkan på högsta som väldigt ljusa.
Så prova dra ner ljusstyrkan på Macen runt till klockan 6 och se om du är nöjd Det är ungefär vad en utskrift skulle ge.
Jag sitter också med skärmen på jobbet, och min skärm här är ljus, och jag såg nu när jag kom hem att den faktiskt är lite mörk. Ska pilla lite med bilden så får vi se om den blir något bättre! =)
Tack snälla du! Ska testa detta! =)
Tycker nu den ser mycket bättre ut. Skulle förmodligen bli en fin print.
Har du laddat upp en ny version nu ? eller inbillar jag mig att den ser ljusare ut nu när jag är hemma ? :-)
Det är en ny version. Märks ganska tydligt.
Nu skulle även en print bli bra. Den är fortfarande lite low key men om man gillar det så år bilden helt OK.
Misstänker sonen kulle gilla bllden så. Lite hemlighetsfull och tuff.
Håller helt med ! :-)
God morgon på er!
Jag har inte laddat upp nån ny bild, men gjorde om den jag har i datorn, men blev inte nöjd, så den fick ligga kvar! :)
Ska pilla vidare med den och se om jag får nån fason på det!
Ha nu en riktigt fin dag på er!
Ha ha, snacka om placebo effekt.....
Mor upp idagen.
Ha en fin dag
Bob
Tack Bob! =)
Önskar dig detsamma!
Tack Lena! =)
Ska man peta, så tror jag att du kan ljusa upp den, lite. Men fint redan nu. Förstår att du är stolt, över bild och prins. :) Ha det gott! //Peter
Ja magistern! Jag ska fixa detta! =)
Ha en ljus dag! hahaha! =)
Mvh;
Tony.
Tack Tony! Blir så glad för dina ord! =)
Han ser ut sådär när han inte vill bli fotad och man ber att han ska skratta lite, det blir oftast tvärtom eller världens fulaste grimaser! =)
Är glad att ni är petiga så jag lär mig! =)
Tack!
Fint porträtt, Heléne!
/Niklas
Tack så mycket Niklas! =)
Mvh
/Per
Tack så mycket! =)
Vilken blick han har så där lagom som han måste ha sett man skall ha.
Ljuset som kommer lätt på håret faller fint där.
Hälsa honom ge han en kram.
///Gun-Inger
Tack! =)
Det ska jag göra!
Kramar till dig med!
ing-marie
Ja, det är han! =)
Ha en skön kväll och sköt om dig!
Tack Ernst! =)
Tack så mycket Gert! =)
Tack så mycket för dina rader! =)
Ha en bra helg!
Tack snälla du! =)
Per
Nja, med lite övning ska det nog gå, OCH med rätt ljusstyrka på skärmen! =)