DROP TROUBLE
Ja, åtminstone jag har problem när jag ska fotografera vattendroppar eftersom dropparna tycks dansa tango över vattenytan och aldrig riktigt vilja landa på någorlunda samma ställe. Jag brukar ha en plastpåse fylld med lämplig vätska. Det kan vara mjölk, färgat vatten, jordgubbssaft, eller annat.
Jag har funderat på vad som skulle kunna vara bättre än en plastpåse. Skaffade mig en magnetventil som jag skulle tidsstyra, men det projektet ligger på is på obestämd framtid, så jag försökte komma på nåt enkelt.... nåt som inte tar lång tid att rigga och gör det jag vill.... =)
Visst kan man köra med bländare, typ 22 och fotografera från en halvmeters håll, och få skärpa över ett större område, men jag gillar det softa stuket som blir när man använder bländare runt 4... =) och då vill det till att dropparna hamnar där dom ska för att få maximal skärpa.
Så en dag kom jag på vad det var jag behövde! Simpelt, billigt och lätt att använda, och dropparna faller med en precision som är på topp! Man kan till och med styra hur fort dom faller...
Kan ni gissa vad det är? Scrolla ner till sista bilden så har ni svaret! =) Lova att ni inte skrattar!!!!
Ha en riktigt fin dag alla och ta väl hand om er! =)
Mjölk i blått vatten kan bli så här! =)
...eller som den vackraste pärla!
.....tomtemössa??
...fler nissar som gömmer sig?? =)











Ja, mina kranar droppar inte så som jag vill, så jag brukar annars använda en påse som jag sticker i ena hörnet, men detta funkade faktiskt ypperligt!
Ha det så gott!
Mvh
Weronica
Tack Weronika! Vad glad jag blir för dina ord! =)
Ha en underbar dag!
Det gäller att återanvända saker man kanske har liggandes hemma.
Snygga droppbilder oxå!
Ha det gott Heléne!
/Lasse
Ja, fast alla nappflaskor var slängda så det blev till att införskaffa en ny! =)
Det funkade lika bra med minsta hålet som med vällingskåra! =)
Ha det så gott och sköt om dig!
Så det blir 12 points to Gislaved =0
Mvh "Bosar"
Tackar tackar Conny!
Ha det så gott! =)
Superfina bilder med både mjölken och den blå färgen.
Nappflaska var ju hur smart som helst.
Kram och ha den jättefint idag!
ewa
Tack Ewa!! Prova! =) Det är jätteskoj att fota droppar!
Jag fäste flaskan mellan två handtag på köksluckan och hade två hårsnoddar bara!
Ha det så gott, ta väl hand om dig!
Stor Kram!
Ha en bra dag!
Bjarne
Tack Bjarne! Ja, lite kul hade jag allt, så jag labbar väl vidare med min nappflaska så får vi ser vart det bär! =)
Ha det så gott!
Med mycket vackra bildresultat, det är flera höjdare här!!
Tack Anne-Sophie! =)
Ha det så gott och sköt om dig!
Härliga bilder, både färg, form o skärpan, måste snart ta fram grejerna igen.
Jag körde annars med 1 liters platspåse och nål i hörnet, men klart knepigt som sagt, bättre idé det här.
/Leif
Jag brukar också använda plastpåse men man har inte riktigt kontroll över dropparna, så detta funkade faktiskt över förväntan. Men påse är ju smidigt också! =)
Ha det så bra! =)
Tack Maud! Javisst ska man det! =)
Ha det så gott!
Jag gillar de sista bilderna med klara droppar..... Snyggt jobbat, och jag hoppas att dina barn är stora så de inte saknar nappflaskan.... ;) Hälsningar, Peter.
Javisst är det ofta så att det enklaste är det bästa..... Det behöver inte alltid kosta skjortan, och det blir ju så mycket roligare också! =)
Ha en fin dag!
Fina bilder blev det dessutom.
Hälsar Tommy
Tack Tommy! Alltid lättare med en bild än att försöka förklara! =)
Ha det så gott!
Har tyvärr ingen kvar, får fråga dottern
Gillar dropparna skarpt
Marianne
Tack Marianne! =)
Ha det så gott!
PS. Jag tycker att bild sju är läckrast med både droppar och reflektioner i lunje. ds.
Tack Jan! Alltid kul om man kan hjälpa någon! =)
Ha det så gott!
Kul att se hur du riggat upp det. Härlga droppbilder blev det.
Läste denna blogg i morse på fikarasten och som tur är så jobbar jag på ett dygnet runt öppen förskola så där fanns en hel del flaskor, så jag lånade hem en för att testa.
ing-marie
Ska bli kul att se dina nappflaskedroppar! =)
Ha det så gott! =)
Ha de gott
Bert-Ola
Tack så mycket! =)
Ha en skön kväll!
Det hade jag aldrig själv kommit på! Och det blir ju bra droppbilderna, speciellt den sista i raden!
Tackar tackar! =)
Ha det så gott!
Dråpeseriene dine er jo bare så flotte at man blir rent ordløs!
Ha en fin uke:)
Monica
Tack snälla Monica för dina fina ord!
Ha det så gott!
Du frågade i ett tidigare inlägg vad man gör om fotolusten tryter.
Jag har svaret! Man går in på Din blogg :o)
Kramar till Dig och tack för att Du delar med Dig goa Du.
/Milla
Tack fina Milla för dina härliga ord! =)
Kram kram!
Jätte fina bilder