Klagshamn revisited

För två dagar sedan rapporterade Wolfgang om sitt besök i Klagshamn  tillsammans med Landskapsgruppen i Fotografiska Föreningen i Malmö. Jag kunde inte delta men reste dit igår istället. Eftersom mina intryck skiljer sig en del från Wolfgangs, dristar jag mig till att skriva en ny rapport från Klagshamn.

Klagshamn är en kombinerad fiske- och gästhamn som ligger i ett Natura 2000-område mellan Limhamn och Falsterbo. Den ligger ytterst på en konstgjord udde byggd av kalkstensrester från ett näraliggande stenbrott, och hamnen användes ursprungligen för utskeppning av kalksten. Nu dominerar fritidsbåtarna, och runt hamnen ligger ett stort antal s.k. hoddor eller bodar som är kopplade till båtplatser. De är attraktiva, och vid mitt besök var en till salu för ett begärt pris på strax under en halv miljon kronor.

Så här års med begynnande tö och snösmältning är sommarcharmen långt borta, men möjligen finns det ett annat slags charm i stillheten, smältvattnet och  dämpade färger.

Utsiktstornet längst ut i hamnen.

Från utsiktstornets trappa ser man de stora vågbrytarna.

Finns det något mer övergivet än en badstrand om vintern?

Den färg som finns kvar i skogen kommer från vissna boklöv.

Även om hoddorna är små finns det alltid de som är mindre...

På flera platser fanns det gott om smältvatten som behöver rinna undan till sommaren.

Inlagt 2026-02-24 22:24 | Läst 98 ggr. | Permalink


(visas ej)

Hur många stjärnor ser du här? * * *
Skriv svaret med bokstäver
gunte 2026-02-25 07:08
Tilltalande bilder med ett lågsäsongslugn vilande över sig. Vattenspeglingar och en del färgklickar bidrar till en trevlig balans..
HaD/Gunte..