Min bloggs huvudtema är naturbilder men självklart blir det även andra motiv ibland. Bloggen är som en motor i mitt fotograferande, den driver mig framåt.
Naturen målar
Naturen blandar färger och mönster, det är inte alltid man ser och inte alltid man hinner fånga. Men ibland bjuder naturen till och skapar motiv. En stillsam stund tillåter mig att hinna se och med min kamera fångar jag bilder.
Inlagt 2025-06-08 18:58 |
Läst 4775 ggr. |
Permalink


Det är svårt att tävla med eller överträffa naturens förmåga att skapa motiver. Men du är en mästare på att se dem och fotografera dem. Många av oss andra går bara förbi.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Tack så mycket Erik, din kommentar värmer mig och gör mig glad.
Hälsningar Lena
Tack så mycket Lena, roligt att du tycker om bilden. Motivet var lite speciellt och ändrade på sig i blåsten.
Tack så mycket Erik, det är frömjöl som skapat mönstret i vattnet.
Ha - var fick du Erik ifrån?
Hej Peter.
Vad hjärtat är fullt av ..... etc. Ha Ha.
Jag tycker att min vän Morgan borde ursäktas :-)
Med vänliga hälsningar, Erik.
Sorry Peter, jag var snabb i skrivandet. För mycket datajobb idag. Hoppas att du kan förlåta mig för mitt misstag?...
//Lola
Tack så mycket Lola, kul att du fastnade för bilden och kommenterade.
//Stephen
Tack så mycket Stephen, kul att bilden gillades.
Tack så mycket Peter, ja det blev lite konstnärligt med frömjölet.
HaD/Gunte..
Absolut, tack så mycket för din kommentar Gunte.
Tack för din kommentar Margareta.
Hälsningar Sven
Tack Sven min tanke har också gått några gånger åt att det är lite likt ett drönarfoto. Kul att du kommenterade och din kommentar gör mig glad.