Naturbilder

Min bloggs huvudtema är naturbilder men självklart blir det även andra motiv ibland. Bloggen är som en motor i mitt fotograferande, den driver mig framåt.

När man varit i valet

Idag har det varit riktigt varmt här i mina trakter men det har trots allt gått bra att klara av det för egen del. Sen tog jag en liten tur till skogen och kameran var med men självklart hade jag inga större förväntningar på att det skulle bli några bilder. Att vandra i skogen i värmen fanns ju inte direkt på "kartan". Men tro det eller ej jag behövde inte gå så långt så började ett gäng blåvingar visa upp sig för mig. Jag hade hamnat i ett område som var uppskattat av dom så det var bara att börja fotografera. Jag har ju även varit lite i valet eller kvalet på om jag skulle bli plusmedlem här igen men jag kände mig nöjd med mina bilder från dagen så det avgjorde mitt val. Nu hänger jag med ett år till här i alla fall, så bloggen är öppen igen kan man säga och en av dagens bilder visar jag här. Roligt är också att jag skriver mitt inlägg ute på gården, det är för varmt inomhus än ett tag men trots allt är det en skön sommarkväll.

Publicerad 2026-06-27 22:33 | Läst 85 ggr 2 Kommentera

Halvtid råder

På något sätt känns det som att jag kommit in i en period där jag bara presterar halvtid här på Fotosidan. Det är en del annat som kretsar omkring mig som jag måste försöka få avklarat innan jag liksom kan komma till ro. Självklart är min kamera med mig en del och bilder skapar jag lite då och då men sen när jag är klar med det är det något annat som kräver min tid. Jag läser och kollar på Fotosidan dagligen men mer än så blir det inte ibland, jag längtar såklart till semestern också som endast är några veckor bort.

Publicerad 2026-06-08 20:53 | Läst 621 ggr 6 Kommentera

Gölen brusar upp

Gölen visade upp en kurva på ytan och jag tog en bild på det. Tänk naturen kan verkligen göra det där lilla extra ibland, det gäller bara att se.

Publicerad 2026-06-04 21:19 | Läst 675 ggr 5 Kommentera

Jag minns doften

Nu får jag aldrig mer uppleva den här skogen, den som jag vandrat i sen barnsben och som jag fotograferat i så ofta. Alla upptäcktsfärder jag gjort både med och utan kamera. Jag hittade där utantill mina kännetecken tog mig både bort och hem igen, nu är det annorlunda. Men visst minns jag fortfarande doften av skogen, skogen som en gång var.

Publicerad 2026-06-03 16:43 | Läst 779 ggr 6 Kommentera

Det är inte lätt

Att hitta motiv på ett kalhygge det är inte så lätt men ibland finns det ett och annat guldkorn kvar och tänk månen blev också med här. 

Publicerad 2026-06-02 17:59 | Läst 804 ggr 4 Kommentera
1 2 3 ... 148 Nästa