Naturbilder
Så det kan bli
Visst är det så att ingenting är omöjligt och i naturen är det nog ofta så, naturen gör lite som den vill på sina villkor. När jag gick förbi den här björken kunde jag inte låta bli att titta på den. Det var ett ganska stort fält med grön mossa/lava på stammen som jag tyckte såg spännande ut och jag tänkte så det kan bli.
Tallbarr och björklöv
Åtminstone tre saker från naturen i naturen på en bild. Näckrosblad, björklöv och tallbarr. Jag tyckte att det var en fin samling naturen visade upp här så jag tog en bild på det.
Nu är det omöjligt
Jag cyklade hem från jobbet idag och det fick bli med lyse på. Jag konstaterade snabbt att mina chanser för att hinna ut och fotografera efter jobbet nu är omöjligt såvida jag inte försöker mig på några kvällsbilder framöver. Men jag tycker ändå att den här mörka årstiden inbringar ett slags lugn, jag försöker komma ner i varv och blicka framåt. Precis som med allt annat så lär ju inte heller mörkret vara för evigt.
Uppifrån och ner
Motivet här är ovansidan på en svamp som jag såg i skogen i söndags, fantastiskt fint mönster den hade tycker jag. Förmodligen är det inte många andra som tycker att en bild som detta är något att ha. Men jag blir verkligen imponerad av naturen när den visar upp något som detta och jag kan inte låta bli att fotografera det. Man kan verkligen hitta motiv överallt och för min del är det ju oftast i naturen som jag finner dom.
Det flyter på
Det är bara att hänga med, för nu tycker jag dagarna bara går fortare och fortare.





