Naturbilder

Naturbilder dominerar på min blogg men ibland visar jag något annat. Prioriterar bild framför text, bloggen är som en motor för mitt fotograferande.

Minns sommaren

Man får värma sig med en sommarbild från arkivet emellanåt. För det fanns faktiskt en sommar för inte alltför längesen men det är lätt att glömma bort.

Publicerad 2026-01-07 16:48 | Läst 924 ggr 4 Kommentera

Vinter i Oskarshamn

Visst har vi mycket snö i Oskarshamn och vad jag tycker om det låter jag vara osagt. Men det är lite annorlunda att vandra i ett riktigt vinterland, snösvängen kämpar på tappert så hatten av till dom. Jag tog en promenad runt stadsparken idag men det var bitande kallt så det blev ingen lång runda men några bilder hem blev det i alla fall.

Publicerad 2026-01-06 13:12 | Läst 1034 ggr 7 Kommentera

Som vattenfärg

Trädstammarna speglar sig fint i en blandning av is och vatten, så visst kan man säga att det blev som en målning gjord i vattenfärg.

Publicerad 2026-01-05 21:06 | Läst 839 ggr 6 Kommentera

Aldrig på rymmen

Man skulle ha gjort det för längesen egentligen men nu är det som det är, kanske vi ses lite längre fram.

Publicerad 2026-01-04 12:43 | Läst 681 ggr 3 Kommentera

Den vita vägen

Igår var det lite vitt på skogsvägarna, idag är det nog betydligt värre väglag än detta. Första dagen på jobbet är avklarad på det nya året, det var inte så lätt att gå hem i snön men äntligen hemma så nu stannar jag inne resten av kvällen.

Publicerad 2026-01-02 16:08 | Läst 969 ggr 6 Kommentera
Föregående 1 ... 3 4 5 Nästa