Att måla med kameran, perfekt lek när ljuset är dåligt
Idag är en sådan där dag som känns grå och tråkig, inget inspirerande väder och inget bra ljus. Då är det perfekt att leka runt lite med kameran, ut och måla lite.
Jag gillar alla former av lite konstnärliga foton, ICM är lite konstnärligt och då behöver man långa slutartider. Passar perfekt när ljuset är dåligt och roligt.
Det fungerar i stort sett lika bra i stad som i skog, bara fantasin som sätter stopp.

Här har jag använt kraftiga rörelser hit och dit, upp och ner. Denna är tagen vid Svartån i Västerås och blev lite kul. Det ser ut som ljuset rinner ner i ån.

Även om man tycker ljuset är dåligt så finns det alltid lite ljus om man kikar runt.

Här hos mig ligger första snön idag, då kan det bli som ett effektfullt skum bland träden som lyser upp lite.

En annan skog med snö blev som en blyertsteckning. Alltid kul att se resultatet när man vrider och vänder sin kamera.

Den är är snurrad åt båda hållen i väldigt korta rörelser, lite snö även här men höstens färger finns bland ormbunkar och blad.

Samma teknik här i skogen precis vid min stuga.

På denna som är taget vid Gäddeholm höll jag fokus på stammarna en stund innan jag vred fullt runt. Gillar att stammarna blev i fokus.

Kombinera lite nytta med nöje kan man göra. Gick en led vid Stimmerbo och stötte på dessa trollträd. Så vackra och gjorde sig bra i ICM.
Mindre fåglar är svårt, den här höll på flyga ur bild. Minns inte vad det var för fågel.
Idag är väl en perfekt dag att gå ut och leka lite med långa slutartider. Ett tunt lager snö ligger här i Söderbärke, dagen är grå och lite tråkig. Kul om man får ihop lite
bilder att roa sig med i redigering mot kvällen.

/N
Tack så mycket Nini! Det är en kul teknik men det blir en del i papperskorgen när man håller på./ Mvh Nina
Göran
Tack så mycket Göran! Vad roligt att du tycker om dem. Det är en rolig teknik. / Mvh Nina
/Sven
Tack Sven! Ja det är en rolig teknik och perfekt även i dagsljus då man gärna inte vill fota annat. Så testa. Mvh Nina
Tack så mycket Björn! Det blir många i sopkorgen men en kul teknik att leka med. Mvh Nina
Vad roligt att höra Morgan. Tack! Jag gillar också dessa träd, riktiga trollträd. Mvh Nina
HaD/Gunte..
Så roligt att få höra och att du tog dig tid att skriva, det uppskattas. Tack! / Mvh Nina