Med bilen som gömsle..
Jag hade massor att göra både ute och inne i stugan, det gick ju sådär. Fåglarna hade fått ny mat och var glada och ivriga. Jag har ett gömsle men hamna i bilen, så där blev jag sittandes med kameran hela dagen som ett annat fån. Bilen fungerar nästan bättre än gömslet när man är på tomten och vindrutan ger ett bra stöd.

Jag har ca 16 olika arter i min trädgård nu. Mest av Nötväckan, och den är nog den som är enklats att fota då den sitter still lite korta stunder.

Den här intog en snygg pose framför kameran, och även om inte skärpan sitter riktigt så blev den min favorit för dagen.

Nötskrikan är skyggast och svår att hinna fånga. Minsta rörelse och den drar iväg direkt. Hela tiden på sin vakt. Men här var jag snabbare!

Tofsmesen är också snabb och svår att fånga. Sitter inte still alls utan bara ner och hämtar en nöt och drar iväg fort. Sötaste fågeln är det ändå med sin frisyr.

Det blev mest foton på Nötväckan, den är fin den med. Tror den gillar kameran lite, en kaxig fågel so gärna motar bor andra när det finns mat.

Ibland flyger den iväg med 2 nötter i näbben, men fick inget bra foto på det.

Bytte mun Nikon D500 till Nikon Z6. Måste nog säga att Nikon Z6 inte är så bra på autofokusen, den krånglar innan den tar fokus. Där saknar jag Nikon D500.
Men den var tung och i övrigt gillar jag Nikon Z6.
Den sista för idag blev en Talgoxe tror jag, den var lite blåare än vanligt? Besökare som jag inte lyckades med idag var Talltitan och Hackspetten som inte ville fastna på foto.

Tack Peter! Nötskrikan är ofta på besök men skygg, även Hackspetten och den är inte direkt skygg. Som mest har det suttit 3 Hackspettar i det lilla trädet jag har på tomten. Min stuga ligger liksom omringad med skog, en massa granar har jag på tomten och bara ett litet träd jag inte minns namnet på. Det är mycket fåglar eftersom jag matar dem och jag googlar på vad de är för arter. Innan jag köpte stugan kunde jag inget alls om arter.
När det gäller kameran så har jag adapter och använder mina gamla objektiv och är okunnig om kamera teknik. Det fungerar bra för övrigt förutom när det ska gå snabbt, där var Nikon D500 överlägsen. Nya objektiv finns inte i planerna då ekonomin är tuff när allt blivit så dyrt och jag har dessa två boenden.
Man får prioritera och anpassa sig och det fungerar ändå hyfsat. / Mvh Nina
Jag använder D500 och Z6 parallellt och visst känns D500 rappare och stabilare i AF, så det behöver ju inte vara objektivet utan att det är den skillnaden som finns mellan D500 och Z6 man ser. Z6 är annars utmärkt till makro och naturbilder som inte kräver super AF
HaD/Gunte..
Tack så mycket Gunte! Fåglar är svårt för de är så snabba. Men det roar mig att försöka och timmarna flyger iväg när man väl sätter sig och börjar fota. / Mvh Nina
Tack Christer! Många fåglar och kunde roa mig några timmar. Nötter gillar de. / Mvh Nina
/Ulla
Tack Ulla! Jag googlar om jag ser någon ny och skriver upp. Är okunnig på fåglar men lär mig.
/ Mvh Nina
Hälsningar Lena
Tack Lena! Miljön byggde jag ihop med ved och mossa. Nikon D500 sålde jag då den var så tung, men saknar den ofta. Jag vevar ner fönstret och fotar, man blir lite ledbruten men den funkar. Den mjuka skärpan har jag redigerat, det var väldigt mycket brus i fotona. / Mvh Nina
Det kan vara spännande och givande med bil som gömsle. Man vet aldrig vad man kan få se.
Brukar ta nån tur då och då
Mvh N
Tack Nini! Jag höll mig på tomten och satt där nästan hela dagen. Det var mycket fåglar som åt nötterna jag fyllt på. De vet nu att jag fyller på när jag kommer. / Mvh Nina
Tack så mycket Torbjörn! Jag övar på med fåglarna, men det är svårt. Snabba rackare. / Mvh Nina
Tack Stefan! Matar man dem så kommer många, och jag googlar. Tror det är ca 16 arter nu. Det är kul att kika på dem och deras olika beteenden. Mvh Nina
Stubbe med mossa och färger. Fiffigt att lägga nötter på en stubbe. Bra tips. ;)
Dessutom lyckats locka fram en Nötskrika. Tofsmesen är också en riktig skogsfågel.
Nötväckan har sin speciella stil och utseende.
Fint.
Mvh/ Kjell
Tack Kjell! Nötskrika har jag många, och den kaxiga Nötväckan också..Talltita och Tofsmes och en massa andra olika fåglar. / Mvh Nina
MvH
Johnny
Tack Johnny! Värmedaller har jag aldrig hört talas om. Många foton åker i sopkorgen. Är inget bra på fåglar men det roar mig att försöka. Stugan ligger med massa skog runt om och jag matar fåglarna. / Mvh Nina