Betacam_SP
Aktiv medlem
Ni som står med era eos 1
r och 300/2.8 och liknande.
Hur brukar ni ha Af-punkerna inställda?
Hur brukar ni ha Af-punkerna inställda?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Nu fotograferar jag varken exakt de sporterna speciellt ofta, inte heller exakt med den utrustningen, men jag brukar använda en punkt eller en punkt med expansion runt punkten, lite beroende på omständigheterna, när jag fotograferar liknande aktiviteter.
Okey!
Det är lite så det har känts i liknande sammanhang
Jag brukar nästan alltid köra men en punkt
Jag kör med utökad fokuspunkt på 7D (är väl ungefär samma AF-inställningar). Inte för litet för att hitta något att ställa skärpan på och inte för stort för att skärpan ska hamna på folk som står intill huvudmotivet.
Finns funktionen med utökade AF-punkter på 40D/5D Mark II? Tycker ibland det är lite väl svårt att byta till de hörnpunkterna, blir oftast den vänstra eller den övre om jag ska välja den i vänster övre hörn. Brukar sluta med att jag kör alla punkter och klickar av när fokus sitter.
Finns funktionen med utökade AF-punkter på 40D/5D Mark II?





