Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 379 kr per år

Annons

Bildinspiration

Produkter
(logga in för att koppla)

fredrikb81

Aktiv medlem
Många av er har säkert koll på denna redan, men ändå:

http://www.500px.com

Bilderna som finns under "popular" och "editor's choice" är bland det mest inspirerande jag sett. Vissa bilder gör mig stum.

Jag brukar gå in där och bläddra när jag behöver ett tillskott på inspiration. Mycket nöje!
 
Jo fina bilder.. Men de flesta upplever jag som väldigt glättiga och lättsmälta.. Roligt i fem minuter, men känns ganska meningslöst sen.. Men det är ju min högst personliga åsikt, och det är definitivt inget fel med att gilla såna bilder.
 
Hm.. denna sida var (ursäkta) men ännu värre.. ännu mer meningslöst bildmanipulerande utan att egentligen nå fram på nåt sätt... Jag älskade bildretusch för några år sen.. men sen tröttnade jag.. det liksom blev bara tråkigt.. Nuförtiden gillar jag när en bild faktiskt gör att man tappar hakan, trots att den är tagen i verkligheten och utan att vara totalt omgjord i bildbehandlingen... Jag måste vara konstig..
 
ANNONS
Götaplatsens Foto