Annons

förstora sökaren i D5000???

Produkter
(logga in för att koppla)

Anna-C

Aktiv medlem
D5000 har ju en inte alltför stor sökare och nu när jag inte kan använda kontaktlinser längre utan måste ha glasögon så blir den ännu mindre.... Med glasögon så ser jag helt enkelt inte all information i sökaren.

Jag har letat runt lite på nätet och hittat olika sorters ögonmusslor och förstorande okular. Men jag lyckas inte klura ut vad de olika tillbehören har för funktion. Jag får skärpa i sökaren med glasögonen så det behövs nog inte någon korrektionslins.

Någon som kan ge ett tips?

Nytt kamerahus är inte aktuellt....

Tack på förhand!
/Anna
 
Om du menar att du har svårt att se all information runt sökarbilden i sökaren med glasögon, så kommer du att se ännu mindre om du monterar en förstorande lins. Sökarbilden blir förvisso förstorad, men det innebär att du kommer att se en ännu mindre del av den.

Om du inte använder dina glasögon, räcker det inte att justera sökarens dioptriinställning för att få en skarp sökarbild då? Om inte, är det nog en korrektionslins du behöver. Eller så monterar du helt enkelt bort ögonmusslan så att du kommer närmare sökarens okular, även när du använder dina glasögon.

Olle
 
ANNONS
Götaplatsens Foto