Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

HDR i kameran?

Produkter
(logga in för att koppla)

AlexNerö

Aktiv medlem
Tekniken går frammåt och varje dag nya genombrott.
När får vi se systemkamera som i sensorn själv kan justera varenda pixels ljuskänslighet och därmed i princip autogenerera en hdr eller bild där det inte finns över eller underexponering?
skrevs lite om det innan men många dissade tanken,, varför är detta omöjligt att göra tekniskt? eller kommer vi se detta?
 
Det finns redan sådan funktion i många kameror, men om känsligheten kan varieras för mycket i pixlarna så kommer bilderna bli väldigt brusiga i låg- och högdagrarna. Resultatet från flera exponeringar kommer alltid bli bättre.

Att bara justera exponeringen i pixlarna kommer dessutom ge en väldigt kontrastfattig bild som kräver en hel del justeringar innan bilden blir användbar.
 
ANNONS