Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Hjälp med Linux

Produkter
(logga in för att koppla)

honkan

Aktiv medlem
Hej på !

Har börjat pilla med Linux och då fastnat för Sabayone Linux som vad jag förstår bygger på Gentoo Linux!, jag letar efter en bra Rawkonverterare vilket är ett krav från min sida för att gå över till Linux helt och hållet. Kan någon peka mig i rätt riktning? Gimp kan jag nog komma över ens med! men finns det ngt annat än dcraw som plugg till Gimp vore det bra!.

//Mats
 
Hej

Prova Bibble, det finns en version till Linux, nog bästa valet. Jag kör det på Ubuntu och jag är nöjd.
Med Noise Ninja integrerat och klonfunktion i programmet så klarar jag mig alldeles utmärkt utan Photoshop. Saknar dock Capture Ones smidighet, dock kommer det säkert att ändras med lite vana.

/j
 
ANNONS
Götaplatsens Foto